Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Yunanistan Başbakanı Tsipras, Atina ve Berlin arasındaki konuşma tarzının düzelmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Resmi ziyaretle Almanya'da bulunan Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile Berlin'de bir araya geldi. Görüşmenin ardından, Atina ve Berlin arasındaki konuşma tarzının düzelmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, ancak sorunların henüz çözülmediğine dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel ise görüşmeye yönelik olarak Yunanistan ve Almanya arasındaki ilişkinin normalleştiğini söyledi. Gabriel, şimdi Yunanistan'ın ve tüm Euro Bölgesi'nin istikrarını sağlamak gerektiğini belirterek, Yunanistan'ın yeniden büyüme dönemine girmesi için gereken koşullar hakkında konuştuklarını söyledi.

Sol Parti Meclis Grubu Başkanı Gregor Gysi ise, Yunanistan'da yaşanan krizinin sadece para mevzusundan oluşmadığını ileri sürerek, Euro Bölgesi'ne dahil olan diğer 18 ülkenin Atina'ya "neo-liberal" politikayı dayatmak istediğini belirtti.

Tsipras ile yaptığı görüşmenin uzun ve ilginç olduğunu ifade eden Gysi, şu an Avrupa'da en zor görevi olan kişinin Tsipras'ın olduğunu söyledi.

Yunanistan Başbakanı Tsipras, Fransa'nın güneyinde düşen Alman havayolu şirketi Lufthansa'ya ait Germanwings uçağıyla ilgili olarak da, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e taziyelerini iletti. Tsipras mevkidaşı Merkel ile yaptığı telefon görüşmesi ardından, "Bu kaza, sadece Almanları ve İspanyolları değil, hepimizi ilgilendiriyor" dedi.

Alman Lufthansa Havayollarına ait Germanwings havayolu şirketinin Airbus A320 tipi yolcu uçağı 6 mürettebat ve 144 yolcusuyla birlikte Fransa'nın güneyinde düşmüştü.