Advertisement

(20:32'de güncellendi)

Bioteknoloji ve çip şirketlerindeki düşüş ABD hisselerini 3 gün üst üste kayıp yaşamasına neden olurken, Nasdaq Bileşik Endeksi'nin rekora doğru yükselişi kesildi. Petrol ve altın fiyatları yükseldi.

Nasdaq New York saati ile 13:32'de yüzde 1.8 geriledi. Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.9 düştü. Stoxx Europe 600 Endeksi ise rekora 3 puan yakınlıktayken 2 ayın en kötü dönemini kaydetti. ABD gösterge petrolü yüzde 3 yükseldi.

ABD'de kapasite kullanım oranı Şubat'ta beklenmedik şekilde azalarak, global büyümedeki yavaşlamanın ABD'de imalat sanayiyi etkiliyor olabileceği sinyalini verdi. Siparişler yüzde 1.4 gerilerken, bir önceki ay yüzde 2 artış görülmüştü. Bloomberg anketine katılan 81 ekonomistin tahmin medyanı Şubat'ta siparişlerde yüzde 0.2 artış olacağı yönündeydi.

Almanya'da Ifo enstitüsünün açıkladığı iş dünyası güven endeksi Mart ayında da yükselerek, çıkışını beşinci aya taşıdı. Benzer Fransa göstergesi ise 2011'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Avrupa Merkez Bankası, Yunan bankalarının kısa vadeli devlet tahvilleri varlıklarını artırmalarını yasakladı. Bloomberg'in anketlerine katılan ekonomistlerin beklentilerine göre, bugün açıklanacak olan ABD dayanıklı tüketim malları siparişlerinin Şubat ayında artış göstermesi ve ham petrol stoklarının ise yükselişini 11'nci haftaya taşıması bekleniyor.

Londra'da BNP Paribas SA ekonomisti Evelyn Herrmann, Almanya verisi ile ilgili, "Gösterge gerçeği yakalıyor," dedi ve "Çeyrek dönem büyümesi 2015 yılında daha da hız kazanabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Tokyo'da finansal araştırma şirketi Praevidentia Strategy Ltd.'nin başkanı Masafumi Yamamoto, "Piyasaların verilere duyarlılığı artıyor," dedi ve "Fed verilere bağımlı, ancak Ocak ve Şubat aylarındaki zayıflığın geçici olduğunu teyit eden verileri görmemiz önemli. Bu gibi verilerin gelmesi durumunda, Haziran ayında faizlerin artırılacağı spekülasyonu yeniden su yüzüne çıkacak" şeklinde görüş bildirdi.

(20:32'de güncellendi)