Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB)  Yönetim Kurulu Üyesi Erkki Liikanen, AMB tarafından gerçekleştirilen varlık alımlarının Euro Bölgesi ekonomisindeki etkisinin gözle görülür olduğunu belirtti.

Aynı zamanda Helsinki merkezli Finlandiya Merkez Bankası’nın Başkanı olan Liikanen, “Para politikası kararları ve alınan önlemler ekonomik görünüm üzerinde şimdiden belirgin ve pozitif bir etki yarattı. AMB, esas görevi yerine getirmeye yani fiyat istikrarını sağlamaya kendini adamış görünüyor” dedi.

Frankfurt merkezli bankanın bu ay başlattığı ülke tahvili alımları ile 19 üyeli Euro Bölgesi’nde fiyat artışlarını hızlandırmaya çalışıyor. AMB, aylık 60 milyar euro (66 milyar dolar) değerinde ülke tahvili, teminatlı tahvil ve varlık destekli menkul kıymet satın alımı yapma taahhüdü vermişti.

Liikanen, “Geniş ölçekli varlık alımları en az Eylül 2016’ya kadar sürecek. Ancak her halükarda, enflasyon hızının fiyat istikrarı hedefi ile paralel olarak sürdürülebilir bir seviyeye geri döndüğüne Yönetim Kurulu karar verecek” dedi. Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları Şubat ayında bir önceki yıla göre yüzde 0.3 geriledi. AMB enflasyon hedefini yüzde 2’nin hemen altında tutuyor.