Advertisement

Gelişen piyasaların yavaşlaması küresel ekonomide de durgunlaşma riski taşıyor.

2008'de yaşanan finans krizinin ardından dünyanın büyüme konusundaki lokomotifi olan gelişen piyasalar, Çin'de imalatın daralması ve Brezilya ile Rusya'da resesyona yaklaşılması sonucu ivme kaybediyor.

Credit Suisse ekonomistleri, gelişen piyasalardaki ortalama büyümenin bu yıl yüzde 3.8'e gerileyerek, 2009'dan bu yana en düşük seviyeye inmesini bekliyor. Buna karşılık gelişmiş ekonomilerdeki büyümenin ise yüzde 2.2'ye çıkarak 5 yılın zirvesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

Bu durumda büyüme farkı yüzde 1.6'ya inerek, 2001'den beri en küçük rakama ulaşmış olacak. Fark geçtiğimiz yıl yüzde 2.5 olurken, 2007'de 6'ya yakındı. Dahası, sanayi üretimi iki ülke sınıfında da bu yıl artış göstererek, 1998'den sonrası bir ilki gerçekleştirebilir.

Daha dengeli büyüme istenen bir durum olsa da, Credit Suisse ekibi, gelişen piyasaların düşen emtia fiyatları, yükselen dolar ve ABD'nin faiz artışı ihtimalinin yarattığı baskı sonucu düşüşü sürdürebileceğinden endişe ediyor. Bu da herkes için yeni bir deflasyon şokuna yol açabilir.

Neville Hill ve James Sweeney önderliğindeki raporda "İşlemler nadir olarak düzenli gerçekleşiyor. Bu yılki önemli bir risk gelişen ülkelerin finansal veya ekonomik bir kaza ile iki ülke sınıfının büyüme oranlarını yaklaştırarak deflasyona yol açması" ifadeleri yer aldı.