Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi'nin Yunanistan'a ekonomik planını sunmak için 5 gün verdiği belirtildi. Euro Bölgesi Maliye Bakanlığı yetkililerinin arasındaki görüşmeyi takip eden 3 kaynak, Yunanistan'ın reform taahhütlerini nasıl yerine getireceğine dair planı Pazartesi gününe kadar teslim etmesi gerektiğini aktardı. Yunanistan'ın reform planı onaylanırsa, ülke borçlarını ödemek için 1.2 milyar euro fon alabilecek.

Avrupa Kurtarma Fonu önceki saatlerde, Yunanistan'ın 1,2 milyar euroluk borcunu ödeyemediğini açıklamıştı. Euro Bölgesi ülkeleri Yunanistan'ın kurtarma programını geçtiğimiz ay uzatsalar da, Atina'nın finansmana ulaşması için kreditörlere ayrıntılı bir reform listesi sunması gerekiyor.

Avrupa Komisyonu'nun, Yunanistan'ın sermaye için kamu şirketlerini ve sosyal fonları kullanması halinde dahi 9 Nisan'da Uluslararası Para Fonu'na (IMF) yapılacak 465 milyon euroluk ödemeyi gerçekleştirmekte zorlanacağını tahmin ettiği hafta başında medyada yer almıştı.

Bu arada Almanya tahvilleri, Yunanistan'a ilişkin endişelerin artması sonucu, yükselişini sürdürüyor. Yunanistan, Portekiz ve İtalya tahvilleri ise geriledi. 10 yıllık Almanya tahvil faizi 2 baz puan gerileyerek, Londra saati ile 12:25'te yüzde 0.22 oldu.

Avrupa Merkez Bankası'nın da bugün erken saatlerde Yunan bankalarının tahvil varlıklarını kısıtlamıştı. AMB, konuya yakın kaynakların verdiği bilgilere göre, Yunanistan’ın ödeme gücü ile ilgili endişelerle birlikte Yunan bankalarının kısa vadeli ülke tahvili varlıklarını artırmalarını engelledi.

AMB’nin Yönetim Kurulu’nun, merkez bankasının denetim kolu tarafından sunulan teklifi onayladığı belirtildi. Söz konusu teklif, Yunan bankalarının daha fazla Hazine tahvili satın almasına hukuki olarak engel getiriyor. Bir haftadan kısa bir süre önce AMB, Yunanistan ve kreditörleri arasındaki politik görüşmelere daha fazla zaman veren benzer bir önlemi durdurmuştu. Konunun kamuya açık olmaması nedeniyle bildi veren kaynaklar isimlerinin açıklanmasını istemediler.