Advertisement

Ruble Yemen'deki operasyonların Ortadoğu'daki petrol arzına yönelik endişeleri artırması üzerine petrol fiyatlarında yaşanan artıştan destek bularak yükselişi beşinci güne taşıyor ve bütün para birimleri arasında en iyi performansı güçlendiriyor. 

Rusya para birimi bugün dolar karşısında yüzde 2.5'e varan prim yaparken, Moskova saati ile 12:34'te yüzde 1.7 yukarıda 56.50 ruble seviyesinde seyrediyordu. Ülke tahvilleri yükselişi yedinci güne taşırken hisseler de yükselişte. Rusya'da gelirlerin yarısını oluşturan petrol, doğalgazla birlikte yüzde 5.8 kadar yükselerek Londra'da varil başına 59.78 dolardan fiyatlanıyor. Yükselişte Suudi Arabistan'ın Yemen'deki uluslararası sevkiyat geçidini bombalaması etkili oluyor. 

2014 yılında değerini neredeyse yarıya indiren ruble, petrol fiyatlarındaki toparlanma ve Ukrayna ile yapılan ateşkes ile bu yıl yüzde 7.6 yukarıda seyrediyor. Buna rağmen para birimi, güç göstergesinde bazı yatırımcılar için "aşırı yükseliş" anlamına gelen 70 seviyesine Haziran'dan bu yana en yakın seviyede. 

Sberbank CIB analistlerinden Iskander Abdullaev, "Ruble Yemen'de artan tansiyonun petrol fiyatlarını yükseltmesi ile ralliyi güçlendiriyor. Bu seviyelerde dolar/ruble'de bir düzeltme olabilir çünkü kar için iyi bir düzeyde" ifadelerini kullanırken, Yemen'deki tansiyonun kalıcı olmaması durumunda rublenin petrol fiyatlarında 55 dolara doğru yaşanacak geri çekilme ile birlikte kısa vadede 59.13'e zayıflayacağını belirtti. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Mart 2015 Perşembe, 13:14 Misafir tl dışında diğer paralar değer kazanırken biz değer kaybediyoruz,bu arada ruble bayadır değer kazanmaya devam ediyor,tüm baskılara rağmen.