Advertisement

Atlanta Fed Başkanı Dennis P. Lockhart, ABD ekonomisinin karışık mesajlar verdiğini, ilk çeyrek verilerinin zayıf olduğunu söyledi.

Bu yıl Fed Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkı bulunan Lockhart "Doları takip ediyoruz. Dolar ekonomi üzerinde sınırlı bir etki yapabilir. Dolar, merkez bankası politikaları ile farklılık gösteriyor" diye konuştu.

ABD ekonomisinin yine de sağlam bir yolda olduğunu ifade eden Lockhart, faiz artışı için Haziran, Temmuz ve Eylül ihtimallerinin masada olduğunu kaydetti.

FOMC geçtiğimiz hafta faiz oranlarının artırılması konusunda “sabırlı” olunacağı ifadesini kullanmayı bırakma kararı almıştı. Yetkililer faiz artırımlarında, enflasyonun yüzde 2’lik hedef seviyeye hareketlendiğine yönelik “makul bir güvenin” oluşmasını bekleyebileceklerini ifade ettiler. Hisse senetleri ve Hazine tahvilleri, faizlerin önceki beklentilere göre daha kademeli artırılacağı öngörüleri ile yükseldi. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Mart 2015 Pazartesi, 08:59 Misafir fed den daha çok doları türkiye takip ediyor. vermiş dolara kolunu bacağını artık geri alamaz.