Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi'nin talebi üzerine, Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki Arap ülkelerinin, Yemen'deki Husi hedeflerine yönelik başlattığı "Kararlılık Fırtınası" adlı askeri operasyonu desteklediğini belirterek, "Durumun gidişatına bağlı olarak lojistik destek vermeyi düşünebiliriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız haber kanalı France 24'e verdiği röportajda, Yemen'de dün gece başlayan hava operasyonu ve DAEŞ'le mücadele konularıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. France 24 haber kanalının internet sitesinde röportajla ilgili kısa bir haber yayımlandı.

Habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yemen'deki askeri harekatla ilgili olarak, "Suudi Arabistan'ın müdahalesini destekliyoruz. Durumun gidişatına bağlı olarak lojistik destek vermeyi düşünebiliriz" dedi.

DAEŞ'le mücadele ve Irak konusunda da Erdoğan, "İran'ın, Irak'taki etkinliğini artırmayı amaçladığını" belirterek, "İran'ın DAEŞ'i bölgeden kovmaya çalışarak hedeflediği şey onun yerine geçmektir" ifadelerini kullandı.

Daha önce koalisyon güçlerinin hava saldırılarını yetersiz bulduğunu söylediğini anımsatan Erdoğan, "DAEŞ'in üstesinden gelmek için kara harekatı gerekecek" dedi.

DAEŞ'in, İslam dini ile alakası olmadığını ve devlet de olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Bir terörist gruptur" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, Arabistan'ın öncülüğündeki Arap ülkelerinin Yemen'deki Husi hedeflerine yönelik başlattığı askeri operasyonu desteklediğini belirterek, "İlerleyen aşamalarda lojistik hesaplar dahilinde bir rol oynamamız gerekirse böyle bir destekte bulunabiliriz" dedi.

Husilerin aylardır saldırılar düzenlediğine dikkati çeken Erdoğan, bu saldırıların hedefinin Yemen'in toprak bütünlüğünü bozmak ve mezhep çatışmasına yol açmak olduğunu söyledi.

 

-"Şimdilik askeri yardım söz konusu değil"

Askeri yardım yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru üzerine Erdoğan, "Şimdilik askeri yardım söz konusu değil, bunu durumun gidişatı belirleyecek" yanıtını verdi.

Husilere dışarıdan yardım girişimlerini üzüntüyle karşıladığını ifade eden Erdoğan, "Tüm bu güçler Yemen'i terk etmeli ve Yemen halkının kendi toprağında özgürce yaşamasına izin verilmeli" diye konuştu.

İran'ın Husilerin arkasında olduğu ve bu şekilde Yemen'de temsili savaş yürüttüğü yönündeki eleştirilerin hatırlatılarak, bu konudaki görüşünün sorulması üzerine Erdoğan, "Ne yazık ki göründüğü kadarıyla öyle" cevabını verdi.

Bölgedeki durumun Şii-Sünni meselesine dönüşmekte olduğuna işaret eden Erdoğan, "Bunlar arzu edilen şeyler değil. Keşke bunlar hiç yaşanmasaydı. İran tarafı ve destek veren diğer terörist gruplar ülkeden çekilmeli ve Yemen'in kendi başına yönetilmesine müsaade edilmeli" dedi.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Mart 2015 Perşembe, 22:27 Misafir sonuçta doğru söylüyor... bölgemizin istikrarını kimse bize bağışlamaz. bunu bölgenin ülkeleri kendileri korumak zorunda. türkiye de bunu sağlayıcı önemli bir lokomotif olmalı.