Advertisement

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) ana enflasyon göstergesi, tüketici harcamalarının gerilemesi ile yavaşlayarak ülkenin resesyondan toparlanmasının zayıf olduğu sinyali verdi.

Taze gıda hariç tüketici fiyatları Şubat ayında bir yıl önceye göre yüzde 2 yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 2.1 seviyesindeydi. Merkez bankasının geçtiğimiz yılki satış vergisi artırımın dışarıda tutan göstergesi, enflasyonun sıfır seviyesinde olduğunu gösterdi.

Hane halkı harcamaları ve perakende satışlar, iş gücü piyasasının sıkılaşmasına ve ücret artış görünümlerinin iyileşmesine rağmen geçtiğimiz yıl gerçekleşen satış vergisi artırımı etkilerinin sürdüğüne işaret ediyor. BOJ Guvernörü Haruhiko Kuroda fiyatlarda görülecek herhangi bir düşüşün geçici olacağını belirtti ve bankanın yüzde 2’lik hedefine ulaşmasını durdurmayacağını ifade etti. Bloomberg anketine katılan ekonomistler Ekim ayında ek parasal teşvik açıklanacağı tahmininde bulunuyor.

Tokyo’daki Japan Macro Advisors ekonomistlerinden Takuji Okubo, “Hane halkları Nisan ayındaki satış vergisi artırımından hala olumsuz etkileniyor. Veri, Japonya ekonomisi için kötü bir haber” dedi.

Hane halkı harcamaları bir yıl önceye göre yüzde 2.9, perakende satışlar yüzde 1.8 geriledi.