Advertisement

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, son dönemde yaşananların tamamen ekonomik kurallar çerçevesinde işlediğini ve o kulvarda yürüdüğünü ifade eden Canikli, "Bunlar olağanüstü ve olağan dışı dalgalanmalar değil. Biz dalgalı kur politikası uyguluyoruz. Yani Dövizlerin fiyatı ve Türk Lirası'nın yabancı paralar karşısındaki fiyatı tamamen piyasa şartlarında, kendi kuralları çerçevesinde oluşuyor ve ona göre şekilleniyor" diye konuştu.

Canikli, dünyadaki gelişmeler göz önüne alındığında belli para birimlerinde dalgalanmalar yaşanabildiğini ifade ederek, bu dalgalanmaların hiçbirinin kriz ya da ekonomik sıkıntı olarak değerlendirilemeyeceğini vurguladı.

Bu tür dalgalanmaların son derece doğal, teoriye ve pratiğe uygun olduğunu söyleyen Canikli, şunları ifade etti:

"Bu tür inişler ve çıkışlar zaman zaman meydana gelir. Size bir örnek vereyim: Bundan yaklaşık altı ay önce 1 euro, yaklaşık 1.47 dolar seviyesindeydi. Bugün ise 1.05 dolar seviyesine kadar düştü. Bu, euronun son altı-yedi ayda dolar karşısında yüzde 40'a yakın değer kaybettiğini gösteriyor. Mesela, euro ilk ortaya çıktığında 1.20 dolar seviyesindeydi. Daha sonra 0.9 dolar kadar düştü, ardından 1.60 dolar seviyesine kadar çıktı. Bunlar, kısa bir süre içinde meydana gelen dalgalanmalar."

Canikli, Türk Lirası'nın, euronun dolar karşısında kaybettiğinden daha az değer kaybettiğini belirterek, bunun dalgalanmaların neticesi olduğunu ve son derece doğal olduğunu söyledi.

Kurlardaki dalgalanmaların dünyadaki gelişmelerden etkilendiğine ve siyasi bir olayın tüm para birimleri üzerinde etkili olabileceğine işaret eden Canikli, sözlerine şöyle devam etti:

"Genelde güçlü rezerv para, yani dolar, bu tür durumlarda değer kazanır. Euro dahil olmak üzere, tüm para birimleri değer kaybeder. Son olarak Suudi Arabistan'ın Yemen'deki Husilere yönelik saldırılarında olduğu gibi bir olay meydana geldiğinde bunun ekonomik sonuçları olabilir. Çünkü petrol bölgesidir. Suudi Arabistan, dünyanın en büyük petrol ihracatçısıdır. Dolayısıyla bu ülkenin savaşa girmesi  elbette petrol fiyatları ve diğer ekonomik göstergelerle ilgili beklentileri değiştirebilir. Dolayısıyla buna bağlı olarak her türlü dalgalanma yaşanabilir. Yoksa bunların Türkiye'deki siyasi tartışmalarla hiçbir alakası yoktur. Çünkü bu siyasi tartışmaların Türkiye'deki istikrarı bozma etkisi ve gücü olmadığı için bu tür olumsuzluk beklentilerini kamçılamaz."

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Mart 2015 Pazartesi, 13:34 Misafir bundan 6 ay önce euro/dolar paritesi max.1.28 olmuş nerede 1.47..?
28 Mart 2015 Cumartesi, 19:39 Misafir hee doğru diyon.serbest kur..merkez müdahale etmesinde göreyim serbesti.