Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Aldığımız tedbirler ve verdiğimiz desteklerle bu sezon Rusya'dan gelen turist sayısında azalma beklemiyorum. Rus turistler başka ülkelere gitmekten vazgeçecekler belki ama Türkiye'ye daha çok gelecekler" dedi. 

Zeybekci, ziyaret ve açılışlar için gittiği Rusya'ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti'nde AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Tataristan'dan çok etkilendiğini vurgulayan Zeybekci, "Tataristan'ın muhteşem başarı hikayesinin en önemli mimarlarından biri Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov'dur, kendisini tebrik ediyorum. Burada Türk yatırımcıların yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir yatırımı var. Sadece bir firmamızın yatırımlarının büyüklüğü 800 milyon dolara yaklaşıyor. Tataristan, yatırım iklimi anlamında, doğal kaynaklar açısından çok avantajlı bir ülke" diye konuştu.

Zeybekci, Tataristan'da yapılan Türk yatırımlarından etkilendiğini söyledi.

Tataristan-Türkiye Ekonomi ve Ticaret İşbirliği Forumu'nun da bu noktada bir milat niteliği taşıdığını kaydeden Zeybekci, "İş adamlarımız Tataristan'da yapılan işleri gördü. Bundan sonra bu ülkeye yatırımlar hızlanarak devam edecek" ifadesini kullandı.

Zeybekci, Tataristan Özerk Cumhuriyeti'nin Rusya'nın orta yerinde olduğuna dikkati çekerek, "Tataristan, Rusya'nın tamamına ulaşım olarak büyük avantajı var. Nehirleri, kanalları ve demiryolları ile taşımacılık noktasında dikkat çekici özelliklere sahip. Ham madde ve yeraltı kaynakları açısından da dokunulmamış zenginliklere sahip. Burada üretim yapınca, artık bir Rus firmasısınız. Rusya'nın tamamında, Avrasya Gümrük Birliği çerçevesinden Türki cumhuriyetlerde avantaja sahipsiniz" değerlendirmesinde bulundu.

Zeybekci, Türk ve Tatar yatırımcılarının üçüncü ülkelerde ortak yatırımlar yapabileceğinin altını çizdi. 

- "Rusya ile 100 milyar dolarlık dış ticaret hayal değil"

Bakan Zeybekci, Rusya ile yapılacak Serbest Ticaret Anlaşması veya Tercihli Ticaret Anlaşmasının Tataristan'la olan ticari ilişkilere çok olumlu katkıları olacağına işaret etti.

Söz konusu anlaşmaların tamamlanması durumunda Rusya ve Tataristan'la ilişkilerin maksimum seviyeye çıkacağını ifade eden Zeybekci, şunları kaydetti:

"Serbest Ticaret Anlaşması veya Tercihli Ticaret Anlaşması Rusya ve Türkiye ilişkilerine büyük ivme kazandıracak. İki ülke liderleri en son yapılan toplantıda, şu anda 32,5 milyar dolar olan dış ticaret hacmini, en kısa sürede 100 milyar dolara ulaştırma hedefi koydular. Ben bu hedefi ulaşılabilir görüyorum. Türk müteşebbisinin kabiliyeti ile Rusya'nın kullanılmayan kaynak ve imkanları birleşirse iki ülke arasındaki 100 milyar dolarlık dış ticaret hedefi çok rahat ulaşabilir bir rakam haline gelir."

- "Rusya'da yatırım ve üretime devam"

Ekonomi Bakanı Zeybekci, bu yılın ilk iki ayında Rusya ile olan dış ticarette bir gerileme yaşandığını belirterek, bu durumun geçici olduğunu kaydetti. 

Rusya'daki fırsatların artarak devam edeceğine işaret eden Zeybekci, "Rusya'nın Batı Dünyası ile yaşadığı problemleri Türkiye için kalıcı bir fırsat olarak görüyorum. Türk yatırımcılarına, Rusya'da bu dönemde yatırım ve üretim için 'devam' diyorum. Rusya ile ticarette Türk lirası ve ruble kullanımını artırmalıyız ki iki ülkede dış etkenlerden daha az etkilensin" diye konuştu. 

- "Rusya'dan gelen turist sayısında azalma olmayacak"

Zeybekci, Rus turistleri Türkiye'ye daha fazla çekmek istediklerini dile getirdi.

Sağlık turizminde, Rusya'daki aktif pazarlamaları Bakanlık olarak desteklediklerini vurgulayan Zeybekci, "Türkiye'de faaliyet gösteren bir şirket, Rusya'da, Tataristan'da büro açarsa, burada çalışanlara, kira gibi noktalarda destek veriyoruz" dedi.

Zeybekci, alınan tedbir ve desteklerin önemine de dikkati çekerek, "Aldığımız tedbirler ve verdiğimiz desteklerle bu sezon Rusya'dan gelen turist sayısında azalma beklemiyorum. Rus turistler başka ülkelere gitmekten vazgeçecekler belki ama Türkiye'ye daha çok gelecekler" ifadesini kullandı. 

aa