Advertisement

Janet Yellen başkanlığındaki ABD Merkez Bankası Fed, enflasyonun yükselmeye başlamasından önce işsizliğin ne kadar düşmesine izin verebileceğini yeniden değerlendiriyor. Bu riskli karar için tarihte de fazla ders bulunmuyor.

İstihdam piyasasına girmeyi bekleyen milyonlarca çalışan ve değişen nüfus yapısı, istihdam arzının yeterince sıkılaşması ve ücret ile fiyat artışı sağlamasi için işsizlik oranının ne kadar düşmesi gerektiği konusunu daha karmaşık hale geliyor.

Bu Fed yetkililerinin faiz artışının zamanlaması belirlemesi için kilit öneme sahip bir konu. Politika yapıcılar bu ayın ortasında istihdam piyasasında daha fazla iyileşme için yer olduğunu belirttiler. Yetkililer uzun vadeli işsizlik tahminlerini Aralık'taki yüzde 5.5'ten yüzde 5.2'ye çektiler.

Şimdi ise bazı ekonomistler Fed'in hedefi aşmış olabileceğini tartışıyor. Bir takım ekonomist de işsizliğin daha fazla düşmesinin hedeflenmesinin ne kadar anlamlı olduğunu değerlendiriyor.

New York'ta bulunan Bank of America Merrill Lynch Kıdemli ABD Ekonomisti Michael Hanson "Hedefler kendiliğinden değişiyor. Fed de tam olarak nerede olduğunu anlamaya çabalıyor. Yetkililer geleceğe yönelik politikayı belirlerken bugünün tahminlerini baz almak zorunda. Onlar adeta arkalarına bakarak bir arabayı kullanmak zorunda kalıyor" yorumlarını yaptı.

Eski Fed Başkanı Ben S. Bernanke konuya ilişkin "Kimse tam olarak bu sayının kaç olduğunu bilmiyor. Fed bu sayının kaç olduğunu deneyerek görnek zorunda" diye konuştu.

Eğer Fed işsizliğin ne kadar düşebileceğini öğrenmek konusunda ciddi şekilde hırslıysa, o zaman politika yapıcılar faizleri artırmak için daha fazla bekleyerek enflasyonun hedeflerinden daha fazla artmasına izin verebilir. Bu da 1970'lerdeki hatanın tekrarlanması olur. Ancak eğer faizleri çok erken veya çok geç artırırlarsa, o zaman da ABD büyümesini kısıtlayabilirler.