Advertisement

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, ülke finansmanını artırmaya yönelik sunduğu tekliflerin Avrupalı kreditörleri tatmin etmemesinin ardından parlamentoda yaptığı konuşmada kurtarma fonlarının garantiye alınması konusundaki çabalarına destek bulma arayışına girdi.

Parlamentoda, ülkenin duraksayan kurtarma programı değerlendirmesi üzerinde olağandışı bir tartışma yaşandı. Tsipras Pazartesi günü kanun yapıcılara şöyle seslendi, “Muhalefet partilerine seslenmek istiyorum. Kemer sıkmaya son vermek için ulusal müzakere stratejisine destek verecek misiniz?”

Avrupa’nın en borçlu ülkesi Yunanistan, Euro Bölgesi ülkeleri ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile gerçekleştirilen görüşmelere odaklanmış durumda. Ülke, 240 milyar euroluk (260 milyar dolar) kurtarma kredisinin şartlarını müzakere etmeye çalışıyor. Kreditörlerle yaşanan anlaşmazlık Yunanistan’ı Avrupa Merkez Bankası (AMB) kredilerine bağımlı hale getirdi. Bu durum birkaç hafta içinde gerçekleşebilecek bir temerrüt riski ve ülkenin Euro Bölgesi’nde çıkması riski barındırıyor.

Yunanistan ve kreditörleri, yardım ödemelerinin yapılması için gerekli olan ekonomik-revizyon planı üzerinde anlaşma sağlamaktan uzak görünüyor. Üç Avrupalı yetkilinin verdiği bilgilere göre Yunan hükümeti tarafından sunulan 15 sayfalık tekliflerin, daha fazla detaylandırılmaya ihtiyacı var ve bir anlaşma sağlanmasının temelini oluşturmadan uzak.