Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 1 Nisan Çarşamba

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan Romanya'da

- Bükreş Türk Şehitliği'ni ziyaret edecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis tarafından resmi törenle karşılanacak. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Iohannis ortak basın toplantısı yapacak.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Victor Ponta ile Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde bir araya gelecek. Baş başa görüşmenin ardından anlaşma imza töreni düzenlenecek.

- Onuruna verilen öğle yemeğine katılacak Erdoğan, Meçhul Asker Anıtı'nı ziyaret edecek, Parlamento binasında Senato Başkanı Calin Popescu Tariceanu ve Temsilciler Meclisi Başkanı Valeriu Stefan Zgonea ile ayrı ayrı görüşecek.

- Türkiye-Romanya İş Forumu'nda iş dünyası temsilcilerine hitap edecek Erdoğan, bu ülkede yaşayan Türkleri kabul edecek.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi akşam yemeğinin ardından yurda dönecek.

(Bükreş)

2- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın Cenaze namazına ve AK Parti Genel Merkezi'ndeki seçim çalışmalarını iştirak edecek.

(İstanbul/13.15/Ankara/17.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 150 çöp toplama aracı ile 7 bin 500 çöp konteynerinin il özel idarelerine teslimi törenine katılacak.

(Ankara/13.00)

2- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 10. Türk-Arap Ekonomi Forumu'nun açılışında ve "Türk-Arap Ekonomik Ortaklığında Sonraki Aşama" konulu panelde yer alacak.

(İstanbul/09.00/10.45)

3- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi TÜRKÖK ile ilgili son gelişmelerin paylaşılacağı basın toplantısına ve Ulusal Kanser Haftası Sempozyumu'na katılacak.

(Ankara/10.00/11.00)

4- TBMM Başkanı Vekili Ayşenur Bahçekapılı, Bavyera Eyalet Parlamento Başkanı Barbara Stamm başkanlığındaki heyeti kabul edecek.

(TBMM/13.00)

5- TBMM'den

- Genel Kurul'da nükleer enerji anlaşmasını da içeren uluslararası anlaşma ve sözleşmelerin uygun bulunduğuna dair kanun tasarıları ele alınacak.

(14.00)

- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu'nda sunum yapacak.

(14.30)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Suriye'deki iç savaş ve bölgedeki yansımaları takip ediliyor.

(Şam/Halep)

2- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun DAEŞ hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Erbil/Bağdat)

3- Yemen'de, Suudi Arabistan öncülüğünde Husilere yönelik başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonuna ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Sana)

4- İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelere İsviçre'de devam edilecek.

(Cenevre)

EKONOMİ

1- Türkiye İstatistik Kurumu, 2013-2014 bitkisel ürün denge tablolarını açıklayacak.

(Ankara/10.00)

2- Türkiye İhracatçılar Meclisi Mart ayı ihracat rakamlarını açıklayacak

(İstanbul/11.00)

GÜNCEL

1- Şehit düşen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim Kiraz için adliyede tören düzenlenecek. Kiraz'ın cenazesi, Eyüp Sultan Camisi'nde öğle vakti kılınacak namazın ardından Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verilecek

(İstanbul/11.00/13.15) (Fotoğraflı-Görüntülü)

1- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Kültür, Eğitim ve Sosyal İşler Komitesi Toplantısı, Anemon Otelde başlayacak.

(Ordu/10.00)

AA