Advertisement

İngiltere’nin imalat sanayi büyümesi yurtdışı talebin artması ile Mart ayında 8 ayın en yüksek hızına ivmelenme gösterdi.

Markit Economics Ltd.’nin açıkladığı verilere göre İngiltere’nin Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Şubat ayındaki 54 seviyesinden 54.4’e yükselerek ekonomist tahminlerini karşıladı. Endeks böylece 2 yıl boyunca genişleme ile daralma bölgelerini ayıran 50 çizgisinin üzerinde kaldı.

İngiltere ekonomisi 4. çeyrekte ilk beklenenden daha yüksek büyüme kaydederken, 2008'den beri en uzun süreli kesintisiz büyüme serisini kaydetti. Büyüme büyük oranda yurtiçi talepten destek buldu. İhracatçılar İngiltere’nin en büyük ticaret ortağı Avrupa’daki güçlüklerin üzerinde gelmeye yeni yeni başladılar.

Londra'da Markit Economics kıdemli ekonomisti Rob Dobson, “İngiltere’nin imalat sanayi 2015'e yaptığı parlak başlangıcı sürdürdü. Büyümenin gerçekleşmesinde iç pazar tüketicilerinin payı büyük. Yeni ihracat siparişlerinde yaşanacak sağlam bir artış, büyümeyi daha da ileriye taşıyabilir” şeklinde konuştu.