Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, ABD istihdam verisinin Fed’in faizleri düşük tutacağı spekülasyonlarını desteklemesi ve Samsung Electronics Co.’nun teknoloji hisselerindeki artışları hızlandırması ile 4 ayın en yüksek seviyesine ilerliyor. Malezya ringiti, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki yükselişlere öncülük ediyor.

Samsung, teknoloji göstergesinin rekor seviyeden kapanış yapmaya ilerlemesi ile Seul’de yüzde 2.5 prim yaptı. Philippine Long Distance Telephone Co., Filipin hisse senedi endeksini tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıdı. Malezya hisse senedi endeksi, 5 ayın en yüksek seviyesine yükselirken, ringit dolar karşısında yüzde 1.2 değer kazandı. Güney Kore vonu ile Endonezya rupisi en az yüzde 0.5 değerlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.8 yükselerek Hong Kong saati ile 13:51’de 1,002.08 puana geldi ve yükselişi 6. güne taşıdı. Cuma günü açıklanan istihdam verisi, ABD’li işverenlerin Mart ayında Aralık 2013’ten bu yana en düşük işe alımı gerçekleştirdiğini gösterdi ve Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin en düşük beklentilerinin bile altında kaldı. Verinin olumsuz gelmesi Fed’i faiz artırımlarını ertelemeye itebilir. Çin ve Hong Kong piyasaları Pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı olacak.

Singapur’da bulunan Nomura Holdings Inc. hisse senedi stratejistlerinden Mixo Das, “ABD verisinin zayıf çıkması bu bölge için olumlu. Bu durum gelişmiş piyasalardan çıkışları teşvik ediyor ve gelişen piyasaları daha çekici kılıyor” şeklinde konuştu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 4.8 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 12.1 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 2.7 artış gösterirken, 16.7 kat değerleme kaydedildi.