Advertisement

(21:01'de güncellendi)

ABD hisseleri, beklentilerin altında kalan istihdam verisi sonrası güne düşüşle başlamasının ardından New York Fed Başkanı Dudley'nin yatırımcıları yeniden verinin faiz politikasına etkilerine yönlendirmesi ile ralli yapıyor.

Standard & Poor's Endeksi yüzde 0.9 yükselerek New York saati ile 13:26'da 2.086.49 oldu. Dow Jones endeksi 172 puanlık yükselişle 17,935.34 seviyesine geldi.

Cuma günü Çalışma Bakanlığı‘nın açıkladığı Mart ayı istihdamının, Aralık 2013’ten beri en düşük artışı göstererek 126.000 artmasıyla, en düşük Bloomberg tahmininden daha aşağıda çıktı ve vadelilerde düşüş yaşandı. İstihdam bu yıl beklentilerin altında kalan son veri oldu. Borsaların kapalı olduğu Hayırlı Cuma tatilinde, kontrat veri sonrası 45 dakika boyunca işlem gördü. Piyasalar Batı Avrupa’da tatil dolayısıyla kapalı.

Lizbon’da bulunan X-Trade Brokers DM SA brokerı Steven Santos, “Açıkçası piyasalar ABD temel göstergelerinin düşmesinden endişe ediyor. İstihdam verisinin zayıf çıkması beklenmiyordu ancak bu yıl hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilerden biri oldu. Dolayısıyla şirketler bu yıl kar rakamları da hayal kırıklığı yaratabilir” şeklinde konuştu.

İstihdam raporu, ücretlerdeki artışa rağmen işe alımların azaldığını gösterirken, şirket karlarının 2009’dan bu yana ilk çeyrekte ilk kez düşeceğine işaret etti. Güçlü dolar ile azalan petrol fiyatları doğrultusunda şirket kazançlarının düşeceği endişeleriyle, S&P 500 geçtiğimiz hafta yüzde 0.3 yükseldi. Endeks 2 Mart tarihindeki rekorundan yüzde 1.8 daha aşağıda.

(21:01'de güncellendi)