Advertisement

(21:50'de güncellendi)

Dolar değer kazanırken ve geçen haftaki zayıf istihdam raporu sonrası görülen kayıplarını geri alırken, ABD Hazine tahvilleri, ihale öncesi değer kaybetti. ABD hisse senetleri, şirket anlaşmalarına ilişkin haberlerin geldiği bir ortamda yükseldi ve Avrupa hisseleri, tatilin ardından yeniden başlayan işlemlerle birlikte yukarı yönde hareket etti.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi,  bugün New York saati ile 14:17'de yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.4 yükseldi ve iki günlük kazancına yüzde 0.7'ye genişletti. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.6'lık bir çıkış gerçekleştirdi. ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 1.91'e çıktı. Petrol, kayıpların ardından yüzde 2 yükselirken, altın geriledi.

Avrupa'da hisse senetleri ve tahviller, geçen hafta beklenenden daha yavaş artan ABD istihdam verisi sonrası Fed'in faiz artırımını öteleyebileceği beklentisinin güçlenmesi sonucu, tatil dönüşü ilk işlem gününde değer kazandı.

Asya-Pasifk ve Avrupa bölgelerinde yatırımcıların tatilden dönmeleri ile birlikte, merkez bankaları dikkatleri üzerine topluyor. Bugün Avustralya Merkez Bankası sürpriz bir şekilde faiz değiştirmezken, Hindistan Merkez Bankası da faiz değişikliğine gitmedi. Swap traderları, Avustralya'nın faiz indirimini yüzde 77 olasılıkla fiyatlamıştı. Japonya Merkez Bankası çarşamba günü politika toplantısını gerçekleştirecek ve aynı gün Fed'in Mart ayı toplantı tutanakları açıklanacak. ABD'de ayrıca kar sezonu, bugün Alcoa Inc.'nin finansallarını açıklamasının ardından gayrıresmi olarak açılacak.

Bangkok'ta Phillip Asset Management Co. CEO'su Vattana Vongseenin, "Çin ve diğer bazı ülkelerde para politikalarının gevşetilmesinin yanında, ABD'nin faiz artırımındaki gecikme hisse senetlerinin görünümünü desteklemeyi sürdürecek," dedi ve "Yatırımcılar paralarını, aşırı düşük getiriler sağlayan tahvillerden hisse senetlerine yöneltmeye devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Sydney'de CMC Markets şef piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Yatırımcılar Fed'in faizi daha yavaş artırma rejimini destekliyor görünüyor, ancak bu heves, düşük toparlanmanın dallanıp budaklanması ile kısa süreli olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi, New York Fed Başkanı William Dudley'in dikkatleri, Cuma günü açıklanan istihdam verisinin faiz politikası üzerindeki etkilerine çekmesi ile birlikte yüzde 0.7 yükseldi. Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, son ekonomik zayıflığın muhtemelen devam etmeyeceğini belirtirken, merkez bankasının ilk faiz artırımını iki toplantının ötesine eitmesi gerektiğini kaydetti.

(21:50'de güncellendi)