Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, hammadde üreticilerinin artış göstermesi ve yatırımcıların Çin’in ekonomik büyümeyi desteklemeyi sürdüreceği yönündeki spekülasyonları ile yükseliyor. Hindistan hisselerı, ülke merkez bankasının faizleri değiştirmemesi üzerine değer kaybetti.

Güney Kore’nin en büyük çelik üreticisi Posco Seul'da yüzde 4.4 prim yaptı. Şanghay Bileşik Endeksi, 7 yılın en yüksek seviyesine ralli yaptı. Catcher Technology Co. hisseleri, şirket satışlarının beklentileri aşması ile Taype'de rekor seviyeye yükseldi. Hindistan S&P BSE Sensex Endeksi, 2 günlük yükselişi sonlandırdı. Güney Kore vonu dolar karşısında 5 günden bu yana ilk kez zayıfladı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.1 düşerek Hong Kong saati ile 13:37’de 1,005.20 puan oldu. Endekte bulunan 242 hisse yükselirken, 124 hisse düştü. Şanghay’da endeks, merkez bankasının borçlanma maliyetlerini düşürmeye devam edeceği ve hisse alımlarında kaldıraç kullanımını arttıracağı spekülasyonları üzerine son 12 ayda yüzde 91 arttı. Hindistan Merkez Bankası, ticari bankaların son 2 faiz indirimini müşterilerine henüz yansıtmamış olması üzerine faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldı.

Bangkok’daki Phillip Asset Management Co. CEO’su Vattana Vongseenin, “Çin’in ekonomik büyümesi şimdiden dibi gördü ve hükümet daha kötüye gitmesini önlemek üzere tedbir almaya hazır olacaktır” şeklinde konuştu.

Bloomberg'in derlediği verilere göre gelişen piyasalar endeksi 2105’te yüzde 5.1 yükselirken, 12 aylık tahmini gelirlerin 12.2 katı işlem gördü ve Nisan 2010’dan beri en yüksek fiyatlara ulaştı. MSCI Dünya Endeksi bu yıl yüzde 3.1 arttış gösterdi ve 16.8 kat değerleme kaydedildi.