Advertisement

FedEx Corp. Avrupa’da genişlemek adına, darboğazdaki Hollanda şirketi TNT Express NV’yi 4.4 milyar euroya (4.8 milyar dolar) satın almayı kabul etti. United Parcel Service Inc.’in (UPS) 2 yıl önce aynı şirket için verdiği teklif yetkililer tarafından iptal edilmişti.

Pazartesi günü yayınlanan ortak bildiride, TNT yatırımcılarının hisse başına 8 euro elde edeceği belirtilerken, söz konusu rakam 2 Nisan’daki kapanış fiyatından yüzde 33 daha yukarıda. UPS Ocak 2012’de TNT’ye hisse başına 9.50 euro önermişti ancak anlaşma bir yıl sonra iptal edilmişti.

Amerikan FedEx bir süredir Avrupa'da faaliyetlerini hızlandırmak için satın alma fırsatları yokluyordu. 2012'de FedEx CEO'su Fred Smith bunun için yılda 1.7 milyar dolar kar sağlayacak plan açıklamıştı. Ancak birleşmenin Avrupa Birliği otoritelerinin onayından geçmesi gerekiyor. Amerikalı lojistik firması UPS'in TNT'yi 6.9 milyar dolara satın almasını öngören anlaşma 2013 yılında Avrupa Birliği'nin rekabet kurumu tarafından reddedilmişti. TNT'nin Avrupa'daki en büyük rakipleri arasında Deutsche Post ve DHL bulunuyor.

FedEx ve TNT yöneticileri bu kez Avrupa Birliği otoritelerinin anlaşmaya izin vereceği konusunda kendilerine güveniyor. Anlaşma ile birlikte dünyanın en büyük lojistik şirketi FedEx rakiplerine göre zayıf kaldığı Avrupa'da TNT'nin ağını kullanma şansı yakalayacak.

Londra’daki RBC Capital analisti  Damian Brewer, “FedEx, UPS’in karşılaştığı tehlikeleri biliyor olacak” dedi. FedEx’in teklifi UPS’in verdiğinden daha düşük olsa da, Hollandalı şirketin finansal göstergeleri daha kötüleşmiş durumda.

TNT Hollanda işlemlerinde yüzde 31 kadar yükselirken, 2 Nisan itibarıyla 2015 yılında Amsterdam’da yüzde 8.4 değer kazandı. FedEx hisseleri ise Pazartesi itibarıyla bu yıl yüzde 4 değer kaybederek Standard & Poor’s 500 Endeksi’nin yüzde 1.1 artışının gerisinde kaldı.