Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından verilen "4. Türk Patent Ödülleri" töreninde yaptığı konuşmada, inşaat sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin seçime gittiği süreçlerde, inşaat sektörüyle ilgili bir krizin ortaya atıldığını dile getiren Erdoğan, "İnşaat sektörünün olmadığı ülke bitmiş demektir. İnşaat sektörünü hiçbir zaman bir yere koyamazsınız. Herhalde çadırda yaşayacak halimiz yok değil mi? Öyle bir durum söz konusu değil. Taahhütlerde altyapısı olmayan bir ülkeden bir şey olur mu? Biz modern bir Türkiye'yi konuşuyoruz. Modern Türkiye'nin altyapısı olmazsa üst yapısı olmazsa sanayileşmeyi nasıl yapacak" ifadesini kullandı.

Sanayicinin ihtiyacı olan alt ve üst yapının yapılmadığı sürece sanayi de patlamanın olamayacağını vurgulayan Erdoğan, şu anda sanayi de istihdamın emek yoğun değil teknoloji yoğun olduğunu, inşaat sektöründe ise emek yoğun istihdamın hala sürdüğünü söyledi. Erdoğan, inşaat sektörünün, hizmet sektörü olarak devam ettiğine, istihdam açığını kapama alanı olduğuna dikkati çekti.

-"Güzel adımları hazmedemeyenlerden rahatsız oluyorum"-

Türkiye'nin inşaat sektöründe, dünyada Çin'in arkasından ikinci sıraya yerleştiğinin altını çizen Erdoğan, bu başarıda emeği olanları kutladı.

Erdoğan, "Diyorum ki inşaat sektörüyle şu anda sanayiyi at başı götürmemiz lazım. Bunu bu şekilde yürütmemiz gerekiyor. Şimdi İstanbul'daki yeni havalimanı, Boğaz'a üçüncü köprü ve Kanal İstanbul gibi projelerin üzerinde birçok yalan yanlış dezenformasyon haberler... Gazetelerde bunları yayınlıyorlar, ya bunlar bu ülkenin kalkınmasını da istemiyorlar" diye konuştu.


AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Nisan 2015 Cuma, 10:39 Misafir sayın cumhurbaşkanım çok doğru diyor. ama pendik te kendi belediye başkanı her yeni daireye bir otopark ı kanunsuz bir şekilde tam bir yıldır uyguluyor. her yeni daireye bir otopark şart koşuyor bu uygulanamaz. inşaatlar da yatırımlarda pendik te maalesef durmuştur. tabiikî bundan büyük müteahhitler etkilenmiyor.
09 Nisan 2015 Perşembe, 21:41 Misafir bizmi bir şey bilmiyoruz.yoksa bu manşatmi hatalı inşaat sektörü ülkenin sağlığını belirleyebilir mi! arkadaş
09 Nisan 2015 Perşembe, 21:27 Misafir yaptığım yorumlar son derece seviyeli ve doğruları içermektedir ve hatta hak edilenden daha naiftir...ben adımı yazıyorum siz neden yayınlamıyorsunuz...tüm programlarınıza tweetler yağıyor ammaaa sitenizde hiç yorum okuyamıyorum ?canan yalçın