Advertisement

Şanghay Bileşik Endeksi, açıklanan verilerin deflasyonal baskıların hafiflediğini göstermesinin ardından tekrar 4.000 puana yükseldi ve 5. haftalık yükselişe ilerliyor

Enerji ve materyal şirketleri, China Shenhua Energy Co. ve Aluminum Corp. of China Ltd. en az yüzde 1.5 yükselerek kazançlara öncelik etti. Likor üreticisi Wuliangye Yibin Co., tüketici ürünleri üreticilerinde yüzde 2’lik bir yükseliş ile ralliyi hızlandırdı. Çin’de geniş tabanlı deflasyon riski geçtiğimiz ay tüketici ürünleri fiyatlarının Şubat ayı ile aynı hızda yükseliş göstermesi ile azaldı. Üretici maliyetlerindeki düşüşler de istikrarlaşma gösterdi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.4 yükselerek yerel saat ile 11:30’da 4,012.97 puana geldi ve haftalık artışı yüzde 3.9’a genişletti. Çin İstatistik Kurumu’nun Pekin’de açıkladığı verilere göre tüketici fiyatları endeksi bir yıl önceye göre yüzde 1.4 yükseldi. Bloomberg News anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 1.3’lük bir yükseliş öngörüyordu. Üretici fiyatları endeksi, yüzde 4.6 geriledi ve rekor uzun süreli düşüş dönemini 37. aya genişletti.