Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in İletişim Direktörü Jessica Sibado, Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne ilişkin, "Eğer (bugün) Türkiye için reyting eyleminde bulunmazsak herhangi bir açıklama yayınlamayacağız" dedi.

Sibado, AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Sibado, bugün Türkiye için reyting eyleminde bulunmamaları halinde herhangi bir açıklama yayınlamayacaklarını bildirdi.

Sibado, "Derecelendirme takvimi reyting eylemleri için sadece potansiyel tarihleri göstermektedir. Bunun dışında maalesef bir yorumda bulunamam" ifadelerini kullandı.

Daha önce yayımladığı değerlendirme takvimine göre Moody's'in, Türkiye'ye ilişkin yılın ilk gözden geçirmesini bugün piyasa işlem saatleri dışında yapması bekleniyor.

Ekonomistler, Moody's'in, Türkiye'ye ilişkin "yatırım yapılabilir" olan kredi notunda ve "negatif" olan görünümünde herhangi bir değişiklik beklemiyor.

Moody's, geçen yıl ağustos ayında Türkiye'nin kredi notuna ilişkin bir güncelleme yapılmadığını bildirmişti. Değerlendirme takvimine göre aralıkta Türkiye'ye yönelik kredi notu açıklaması beklenen Moody's, resmi sitesinden kısa bir bildiri yayımlayarak not açıklaması yapmayacağını duyurmuştu.

Kuruluş, 16 Mayıs 2013'te Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir" ülkeler kategorisine çıkarmıştı. Moody's 11 Nisan 2014'te ise Türkiye'nin "yatırım yapılabilir" notunu teyit ederken, görünümü durağandan negatife çevirmişti.

AA