Advertisement

Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota Cuma günü yaptığı açıklamalarda Fed’in faiz oranlarında artırmaya başlamak için 2016 yılının ikinci yarısına kadar beklemesi gerektiğini söyledi ve ardından 2017 yılının sonuna kadar faizlerde yüzde 2 seviyesine kademeli olarak yükseliş sağlanması gerektiğini belirtti. 

Kocherlakota, Faiz oranlarını artırmanın ABD ekonomisini “yanlış yola” itebileceğini dile getirdi.

Kocherlakota, “Faizlerin yükselmesi, Tüketici Güveninin toparlanma sinyalleri vermeye başladığı bir dönemde harcamalara ve kredilere zarar verebilir” dedi.

Kocherlakota, ABD Merkez Bankası’nın faizleri artırmak için gelecek yıla kadar beklemesini isteyen iki Fed politika yapıcısından biri. Fed Başkanı Janet Yellen dahil diğer 15 politika yapıcı faiz artırımlarının bu yıl başlaması gerektiğine inanıyor.

Kocherlakota, “Eğer faizleri aşırı hızlı şekilde artırmaya başlarsak, harcamaları, gelirleri, istihdamı ve fiyatları aşağı iteriz. Her şey ters yönde hareket eder” ifadelerini kullandı.

Kocherlakota‘nın yaptığı değerlendirmeler, 7 Nisan’da Kuzey Dakota’da gerçekleştirdikleri ile neredeyse birebir aynı idi. ABD’de faiz oranı Aralık 2008’den bu yana sıfıra yakın seviyede tutuluyor.

Kocherlakota, “Şu anki bakış açım, federal fon oranları için hedef aralığı 2015’te artırmanın yanlış olacağı yönünde” dedi.

Fed yetkililerinin çoğu, ABD ekonomisinin gelişme kaydetmesi ile birlikte faizlerin bu yıl artırılmaya başlanacağını bekliyor. Ancak ilk artırımın ne zaman geleceği konusu belirsizliğini koruyor.

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker Cuma günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, Fed’in faizler bu yaz artırmaya başlama olasılığını güçlü olduğunu belirtmişti. Lacker, “Ekonomik veriler beklentilerden önemli ölçüde bir sapma göstermezse faiz oranlarında Haziran ayı toplantısında artırıma gidilmesi ihtimalinin güçlü olmasını bekliyorum” dedi.

New York Fed Başkanı William Dudley ise Çarşamba günü, “Son gelen zayıf ekonomik verilerin ardından Fed’in ilk faiz artırımını biraz erteleyebileceğini düşünmek mantıklı olur” demişti.

Kocherlakota, Fed’in şimdilik faiz artırımlarını ertelemesi gerektiğini savunuyor. Kocherlakota, Fed’in “hem geç hem de yavaş” davranabileceğini çünkü merkez bankasının tam istihdam ve fiyatlarda istikrar hedeflerine ulaşmasının yıllar alacağını söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Nisan 2015 Pazar, 16:53 eren.beskardes@gmail.com aynı gün içinde bir üye 2016 ikinci yarı diyerek uzat çağına gidiyor, bir üye ise haziran diyor... iyi polis kötü polis, o faiz az da olsa çok da olsa bu yaz artacaktır... gerekirse de düşürülür, mantıklı olan bu...
10 Nisan 2015 Cuma, 21:35 pi_lot_1976@hotmail.com evet doğru karar katılıyorum.
10 Nisan 2015 Cuma, 20:41 Misafir Fazla faiz olmaması lazım -1 düşürecen bazende 1.5 artış borsalar düşüsünde yada petrol düşüklüğünde buadar olacak üretim dende para kazancı beklenmeli herzaman faiz bedava parada olur enflasyonda olur