Advertisement

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin notunu güncellemedi. Moody's'in kredi notu ve görünümünde bir değişiklik yapması beklenmiyordu.

Kuruluş en son 11 Nisan 2014 tarihinde Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyenin en altındaki Baa3 kredi notunu teyit ederken, görünümü durağandan negatife çevirmişti. Türkiye'nin not görünümünü negatife" çevirmesine gerekçe olarak, yabancı ve yerli yatırımcının güvenini olumsuz etkileyen artan politik belirsizlikleri, düşük küresel likidite koşullarının itici rol oynamasını ve Türkiye'nin dış finansman pozisyonundaki baskıları göstermişti.

Moody's'in İletişim Direktörü Jessica Sibado Cuma günü yaptığı açıklamada Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne ilişkin, "Eğer Türkiye için reyting eyleminde bulunmazsak herhangi bir açıklama yayınlamayacağız" demişti.

Kuruluş web sitesinde yer alan bilgilere göre Azerbaycan, Faroe Adaları, İsveç, Angola ve Türkiye'nin kredi notu ve görünümünde yapılmadığını belirtti.

Moody's, Türkiye'nin kredi notuna ilişkin bu yıl diğer değerlendirmelerini 7 Ağustos ve 4 Aralık tarihlerinde yapacak.

Türkiye'nin diğer uluslararası derecelendirme kuruluşlarından Fitch'teki notu da yatırım yapılabilir düzeyin en altındaki BBB- seviyesinde bulunuyor. Kuruluş Türkiye'nin not görünümünü 'durağan'da tutuyor.

Standard & Poor's ise Türkiye'yi yatırım yapılamaz seviyede tutmaya devam ediyor. Kuruluşun Türkiye için kredi notu BB+ seviyesinde. Görünüm ise negatif.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Nisan 2015 Cumartesi, 12:46 Misafir Simdi 'ne oldu peki, piyasaya etkisi ?