Advertisement

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, son bir hafta içinde hava sıcaklıklarının aniden düşmesi ve kar yağışının, özellikle çiçeklenmiş meyve ağaçları açısından zirai don riski yarattığını bildirdi.

Yetkin, yazılı açıklamasında, iklim koşullarının 2015 yılı için ümit verici seyir izlediğini, meyve ağaçlarının beklenenden erken çiçeklendiğini belirtti.

Ancak son bir hafta içinde hava sıcaklıklarının aniden düşmesi ve kar yağışının, özellikle çiçeklenmiş meyve ağaçları açısından zirai don riski yarattığını kaydeden Yetkin, "Çeşitli bölgelerden aldığımız haberler henüz rakamsal bir tablo oluşturmak için yetersiz olsa da fındık, kayısı, kiraz, badem, ceviz ve erik ağaçlarının dondan etkilendiği görülmektedir" ifadesini kullandı.

Yetkin, geçen yıl büyük ölçüde zarar gören fındık ağaçlarının bu yıl kendilerini tam olarak onaramadıkları için fındık fiyatlarında yeni hasat döneminde beklenen ucuzlamanın sınırlı kalacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Meyve ağaçlarının sigortalanması üreticinin kaybını bir ölçüde karşılasa bile üretimdeki düşme meyve fiyatlarını artırmaktadır. Ülkemizde meyve sektöründe üretici ve tüketici fiyatları arasında yüzde 100 ile 300 arasında fark olması nedeniyle bu maliyet farkı tüketiciye katlanarak yansımaktadır. Ülkemizde her yıl yaşanan zirai don olaylarından üreticilerimizin mümkün olduğu kadar az etkilenmesi için özellikle don olayının sık yaşandığı bölgelerde fidan dikiminde dona dayanıklı türlerin seçilmesi ve meyve ağaçlarının dayanıklılığını artırmak açısından ağaçların bakımının gerektiği gibi yapılması önem arz ediyor."

AA