Advertisement

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s Ukrayna’nın kredi notunu ülkenin dış borçlarını yeniden yapılandırma planına atıfta bulunarak düşürdü.

S&P Cuma günü yaptığı açıklamada Ukrayna’nın kredi notunu bir adım daha indirerek CC’ye çekti. Söz konusu seviye temerrütten üç basamak yukarıda yer alıyor. S&P böylece eski Sovyet Cumhuriyeti Ukrayna’nın kredi notunu Kasım 2013’ten bu yana beşinci kez düşürmüş oldu. Kuruluş ülkenin kredi görünümü “negatif” olarak açıkladı.  

Moody’s Yatırımcı Servisi Ukrayna’nın notunu Caa3 olarak belirlemişti. Ficth Ratings ise Ukrayna’yı CC kredi notu ile değerlendiriyor.

Ana Jelenkovic liderliğindeki S&P analistleri konu ile ilgili, “Negatif görünüm gerileyen makroekonomik ortam ve finans sektörü üzerinde artan baskıyı yansıtıyor. Ukrayna’nın Döviz borcunda temerrüde düşmesinin kaçınılmaz olduğu görüşündeyiz” değerlendirmelerinde bulundu.

Ukrayna'nın önünde zorlu bir dönem olduğuna işaret edilen açıklamada, "Ukrayna'nın toplam borcunun 50 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bunun yaklaşık 10 milyar dolarlık kısmının şirket ve devlet kredileri ve tahvilleri dahil olmak üzere bu yıl ödenmesi gerekiyor" değerlendirmesi yapıldı.