Advertisement

Çin menşeli "koagüle suni deri" ithalatında dampinge karşı önlemin devam ettirilmesine, "sodyum formiat" ithalatına ise damping soruşturması açılmasına karar verildi.

Resmi Gazete'nin Pazar günkü sayısında yayımlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğe göre, Çin menşeli "koagüle suni deri" ithalatına kilogram başına 1,9 dolar olarak uygulanan dampinge karşı önlemin devam ettirilmesi için yerli firmalardan talep geldi.

Soruşturma sonucunda, yürürlükteki önlemin ortadan kalkması durumunda dampingin ve zararın devam etmesinin veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu tespit edildiğinden, Çin menşeli "Yalnız, poliüretanla kaplanmış, sıvanmış veya lamine edilmiş dokumaya elverişli suni ve sentetik liflerden metrekare ağırlığı 150 gramı geçen dokunmamış mensucat" (koagüle suni deri) için konulan önlemlerin devam edilmesine karar verildi.

Öte yandan, Çin menşeli "sodyum formiat" maddesinin Türkiye'ye dampingli fiyatlarla ihraç edildiği ve bu durumun yerli üretim dalında zarara neden olduğu iddiasıyla önlem alınması için başvuruda bulunuldu.

Yapılan inceleme sonucunda, başvurunun yeterli bilgi, belge ve delilleri içerdiği anlaşıldığından, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulunca, Çin menşeli söz konusu madde için, damping soruşturması açılması kararlaştırıldı.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Nisan 2015 Pazartesi, 11:35 Misafir kontrol yok.avrupa ve amerikadan her ay en az 1000 ton hurda kauçuk hamuru,standart mal kılıfına sokularak geliyor.