Advertisement

Çin’in ihracatı geçtiğimiz ay beklenmedik şekilde düşüş göstererek ekonominin geçtiğimiz aylarda daha iyi performans gösterdiği alanlardan biri için görünümün aşınmasına neden oldu.

Gümrük İdaresi’nin Pekin’de Pazartesi açıkladığı verilere göre ihracat, Mart ayında bir yıl önceye göre yuan değerinde yüzde 14.6 geriledi. Bloomberg News anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 8.2 artış görüleceği yönündeydi. İthalat yüzde 12.3’lik bir düşüş gösterdi ve böylece 18.16 milyar yuanlık (3 milyar dolar) bir ticaret fazlası oluştu.

İhracattaki gerileme, Çin’in kapasite aşımı ve emlak sektöründeki düşüş ile mücadele ettiği bir dönemde gerçekleşti. Ülke merkez bankası, geçtiğimiz 6 ay içinde konut alımı kurallarını gevşetti, iki faiz indirimine gitti ve bankalar için zorunlu karşılık oranlarını düşürdü. Ekonomistler ek teşviklerin geleceği tahmininde bulunuyor.

Şanghay’da bulunan Bank of Communications Co. ekonomistlerinden Liu Xuezhi, “Tüketim zayıf, yatırımlar geriliyor ve şimdi de ihracat beklentilerin altında kaldı. Ekonomik büyüme üzerindeki aşağı yönlü baskı artış göstererek, hükümetin büyümeyi destekleyici önlemler sunmasını daha acil kılıyor” dedi