Advertisement

Dünya Bankası, gelişmekte olan Doğu Asya ekonomilerinin bu yıl kısmen daha yavaş bir büyüme göstereceğini belirtti. Banka Çin’in ılımlı genişlemesinin düşük petrol fiyatlarından ve zendin ülkelerdeki toparlanmadan sağlanan faydaları gölgelediğini ifade etti.

Banka Doğu Asya ve Pasifik Ekonomik Güncelleme Raporu’nda Çin’in büyümesinin 2015’te yüzde 7.1’e gerileyeceği tahmininde bulundu. Ekim ayında yapılan tahmin yüzde 7.2 seviyesindeydi. Çin geçtiğimiz yıl yüzde 7.4 genişleme göstermişti. Gelişmekte olan Doğu Asya ise yüzde 6.7 genişleyebilir. 2014 yılında yüzde 6.9 büyüme kaydedilmişti.

Bankaya göre Çin’in yavaşlaması, politika yapıcıların finans sistemindeki kırılganlıkların üzerine gitmesi ve büyümeyi daha sürdürülebilir hale getirme çabalarını yansıtıyor. Pazartesi günü açıklanan rapora göre gelişmekte olan Doğu Asya ekonomilerinin geri kalanında büyüme, enerji maliyetlerindeki düşüşün Güneydoğu Asya’yı desteklemesi ile yarım yüzde puan artarak yüzde 5.1’e gelecek.

Dünya Bankası’nın Yardımcı Bölge Başkanı Axel van Trotsenburg konu ile ilgili açıklamada, “Bölge yine de küresel ekonominin üçte birini oluşturacak ve küresel büyümeye diğer gelişmekte olan bölgelerin iki katı kadar katkı sağlayacak. Gerileyen petrol hükümetlere mali reformları gerçekleştirme olanağı veriyor.