Advertisement

(15:15'te güncellendi)

Altın, doların iyileşen ABD ekonomisinin Fed'i faiz artırmaya yönelteceği spekülasyonuna bağlı olarak değer kazanmasının ardından son beş günde dördüncü defa değer kaybetti. Gümüş ve platin de geri çekildi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ABD'de Salı günü açıklanacak olan ve son bir yılın en hızlı artışını göstererek borçlanma maliyetlerinin artırılması için durumu güçlendirmesi beklenen perakende satışlar verisi öncesi, üç haftanın en yüksek seviyesine tırmandı. Yüksek faizler, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor.

Cenevre merkezli altın rafinerisi MKS (Switzerland) SA'nın Döviz ve metal işlemleri müdürü Bernard Sin, "Altın güçlü dolara tepki veriyor," dedi ve "Şimdilerde dolar için güçlü talep var ve ABD faiz artırımına ilişkin tartışma sürüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında yüzde 0.5 düşerek, New York saati ile 07:43'te, ons başına 1,198.50 dolara geriledi. Spot altın ise yüzde 0.6 kayıpla ons başına 1,199.94 dolara indi.

Fed politika yapıcıları geçen ayki toplantıda, faizin ne zaman yükseltilmeye başlanacağı konusunda bölündü. Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, Cuma günkü değerlendirmesinde, Haziran ayında faiz artırımı lehindeki görüşünün sürdüğünü kaydederken, Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, faizi bu yıl artırmanın "hata" olacağını tekrarladı.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Cuma günü yüzde 0.1 (2 ton) düşüşle 1,618.1 tona geriledi. Varlıklar 9 Nisan'da 3.9 ton artarak 23 Şubat'tan bu yana en güçlü çıkışını gerçekleştirmişti.

Mayıs vadeli gümüş kontratları New York'ta yüzde 0.7 düşüşle ons başına 16.275 dolara indi. Temmuz vadeli platin yüzde 1.1 düşüşle ons başına 1,157.70 dolara gerilerken, Haziran vadeli palladyum yüzde 0.5 yükselerek ons başına 779.75 dolara ulaştı.

(15:15'te güncellendi)