Advertisement

Çin’in gösterge para piyasası oranı, merkez bankasının faiz oranlarını aşağı yönlendirmesinin ardından ve 30 adet hisse senedi halka arzının bu hafta gerçekleştirilmesi öncesinde 6 aydan uzun bir sürenin en düşük seviyesine indi.

Para otoritesi, bankalara kredi verilmesi için kullanılan ters repo işlemlerine uygulanan faizi en son 7 Nisan’da olmak üzere Mart ayı başından bu yana 4 kez düşürdü. 3 Nisan gerçekleştirilen Bloomberg anketine katılan 6 aracılık kuruluşuna göre yatırımcılar, yeni hisse senedi satışları için 2,73 trilyon yuan (439.2 milyar dolar) yatırım yapacak.  Çin Merkez Bankası (PBOC) web sitesinde yer alan açıklamalar göre, orta vadeli kredilendirme programı ile bankalara verilen kredileri ilk çeyrekte 370 milyar yuan genişletti ve var olan kredi hizmeti yoluyla 170 milyar yuan daha sağladı.

Ulusal Bankalar Arası Fonlama Merkezi’nin ağırlıklı ortalamasına göre bankalar arası fonlama müsaitliğinin göstergesi olan 7 günlük repo oranı, 5 baz puan gerileyerek Şanghay saati ile 10:23’te yüzde 2.85 ile 30 Eylül’den bu yana en düşük seviyeye indi. Repo oranı geçtiğimiz 6 haftada 193 baz puan geriledi.

Çin Gümrük İdaresi’nin Pekin’de Pazartesi açıkladığı verilere göre ihracat, Mart ayında bir yıl önceye göre yuan değerinde yüzde 14.6 geriledi. Bloomberg News anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 8.2 artış görüleceği yönündeydi. İthalat yüzde 12.3’lik bir düşüş gösterdi ve böylece 18.16 milyar yuanlık (3 milyar dolar) bir ticaret fazlası oluştu.