Advertisement

Gelişen piyasalar, Çin ihracatının beklenmedik şekilde gerilemesinin ardından hükümetin büyümeyi desteklemek adına teşvikleri arttıracağı spekülasyonlarının artması ile 10 yılın en uzun süreli yükselişini göstermeye hazırlanıyor. Malezya ringiti zayıfladı.

Şanghay Bileşik Endeksi 7 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Hang Seng China Enterprises Endeksi yükselişi 8. güne taşıdı. China Merchants Bank Co. Hong Kong’ta yüzde 19 yükseliş ile ticari bankalardaki yükselişlere öncülük etti. Ringit dolar karşısında yüzde 1.1 değer kaybederken, Güney Kore’nin vonu düşüşü 5. güne taşıdı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 yükselerek Hong Kong saati ile 13:41’de 1,036.72 puana geldi. Yükselişi 11. güne taşımaya ilerleyen endeks Ocak 2005’ten bu yana en uzun süreli yükselişi kaydetmeye hazırlanıyor. Pazartesi günü açıklanan veriler, Çin’in Mart ayı ihracatının beklenmedik şekilde yüzde 14.6 düştüğünü gösteriyor. Bloomberg anketi ortalaması yüzde 8.2 yükseliş şeklinde tahmin edildi. Çin Gümrük İdaresi’nin Pekin’de Pazartesi açıkladığı verilere göre ihracat, Mart ayında bir yıl önceye göre yüzde 14.6 geriledi. Bloomberg News anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 8.2 artış görüleceği yönündeydi.

Cakarta’daki PT MNC Asset Management fon yöneticilerinden Akbar Syarief, “Düşen ihracat Çin’in görünümü hakkındaki endişeleri arttırırken, hükümetin büyümeyi desteklemek adına ek teşvikler sağlayacağı yönündeki tahminleri arttırdı” dedi.

Gelişen ülkeler endeksi 2015’te yüzde 8.5 artış ile yıllık tahmini gelirlerin 12.4 katı işlem gördü ve Bloomberg’in derlediği verilere göre 2010’dan bu yana en yüksek seviyeye geldi. MSCI Dünya Endeksi bu yıl yüzde 3.9 arttı ve 17 kat değerleme kaydedildi.