Advertisement

Eski Fed Başkanı Ben S. Bernanke, ABD Merkez Bankası’nın yüzde 2 seviyesindeki enflasyon hedefinde bir yükseliş yapılmasına açık olabileceğine işaret etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) sponsorluğunda Washington’da gerçekleşen bir konferansta konuşan Bernanke, “Enflasyonda yüzde 2’nin hedeflenmesi ile ilgili fevkalede bir şey görmüyorum” dedi.

Bernanke’nin değerlendirmeleri, Fed ve diğer merkez bankalarının ekonomilerini beklentileri zayıflatan dezenflasyonal bir duruma düşmekten alıkoymaya çalıştıkları bir dönemde geldi. IMF yetkilileri, gelecekte oluşabilecek bir deflasyon tehlikesinin sınırlandırılmasına destek olmak amacıyla para otoritelerinin enflasyon hedeflerini yükseltmelerini teklif etti.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Peter Praet’in konuyu George Washington Üniversitesi’nde Perşembe günü gerçekleşecek “Yakalanması zor enflasyonun Takibi” adlı oturumda tartışmaları bekleniyor. Oturum IMF ve Dünya Bankası’nın bahar toplantılarına bağlantılı olarak gerçekleştiriyor.

ABD Merkez Bankası Ocak 2012’de yüzde 2’lik bir enflasyon hedefi benimsedi. O dönemde Fed’in başkanlık koltuğunda Bernanke bulunuyordu. Fed, üst üste 34 ayda bu hedefi tutturmada başarısız oldu. Kişisel tüketim harcama fiyat endeksine göre hesaplanan enflasyon Şubat ayında yüzde 0.3 seviyesindeydi.