Advertisement

(15:45'te güncellendi)

Dolar dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin büyümesinin hız kaybettiğine yönelik işaretler doğrultusunda 3. günde de değer kaybetti.

Dolar önemli para birimlerinin tümü karşısında kayıpları genişletiyor. Bu ay açıklanan raporlar ABD imalat sanayisinin daha fazla yabancı talep bulmakta zorlandığı ile istihdamdaki ve perakende satışlarındaki artışların beklentilerin altında kaldığını ortaya koydu. ABD doları, Yunanistan’ın borcunu ödeyememesinin engellenmesi çabaları arasında euro karşısında değer kaybetti.

New York’taki Brown Brothers Harriman & Co. döviz kuru stratejisi küresel başkanı Marc Chandler, “Rakamlar insanların beklediği kadar iyi olmasa da kötü değil. Herkes 1. çeyreğin durağan geçtiğini biliyor, son 5 yıldır böyle oldu. Dolar aşağı yönde çekiliyor, sonrasında yine aynı seviyelere dönecektir” dedi.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 0.3 gerileyerek New York saati ile 08:47’de 1,190.29 puana geldi. Dolar euro karşısında, yüzde 0.4 değer kaybederek 1.0731 dolara geldi. Dolar yen karşısında yatay seyrederek 119.12 yenden işlem gördü.

Londra’daki BNP Paribas SA Döviz kuru stratejisi küresel başkanı Steven Saywell ise, “ABD’nin ilk çeyrekte ekonomik büyümesinin azaldığına yönelik işaretler ile birlikte, geçici nitelikteki büyümeyi kısıtlayan bazı etkenler ortadan kalktığı için piyasalar çoğunlukla ikinci çeyrek verilerini beklemeye kilitlenecektir” diye ifade etti.

(15:45'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Nisan 2015 Perşembe, 15:55 Misafir bu haber bana algı yönetimi gibi geldi. türkiye'de neden düşmüyor.
16 Nisan 2015 Perşembe, 13:46 Misafir bence veri meselesi değil,bu karmaşada birileri çok iyi kazanıyor.
16 Nisan 2015 Perşembe, 13:41 Misafir iki ileri bir geri, yine çıkabilir