Advertisement

8 yıllık kariyerinin ardından Amerikan Merkez Bankası Fed'den emekli olan eski Fed Başkanı Ben S. Bernanke kariyerinde yeni bir sayfa açıyor. Bernanke Wall Street'in en büyük hedge fonları arasında yer alan 25 milyar dolarlık Citadel'in kıdemli danışmanı olarak göreve başlıyor. Bernanke yeni görevinde Citadel yatırım komitesine küresel ekonomi ile ilgili analizlerini paylaşacak.

Bernanke yeni görevinde Citadel Yatırım Komitesi'ne küresel ekonomi ve finans konularında görüş ve analizlerini paylaşacak. Bernanke Citadel'in dünya çapındaki yatırımcılarıyla görüşmeler gerçekleştirecek.

New York Times'a konuşan Bernanke, Wall Street ile Washington arasında bir denge gözetmek adına Fed ile işlem yapmayan, bu nedenle lobi yapmasına gerek duymayan Citadel'i tercih ettiğini belirtti.

Bernanke böylece hedge fonlara danışman olan eski merkez bankası ekonomistlerine katılmış oldu. Eski Fed Başkanı Alan Greenspan Deutsche Bank, Pasific Investment ve hedge fonu Paulson&Company için danışmanlık görevi yapıyor. Geçtiğimiz ay Fed üyesi Jeremy Stein da 20 milyar dolarlık hedge fonu Bluemountaın'a danışman olarak katılmıştı.

Bernanke geçtiğimiz yıl fed başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra hedge fonlarının düzenlediği konferans ve yemek organizasyonlarına konuşmacı olarak katılmıştı. Bernanke'nin konuşmacı olarak tek organizasyondan 200 bin dolar kazandığı öne sürülmüş, bu rakamın Fed'den aldığı yıllık maaşa denk geldiği belirtilmişti.

Bernanke Brookıngs Enstitüsü ekonomisti olarak makro ekonomi alanında blog yazılarına devam ediyor.