Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Yunanistan'ın Mayıs ayında IMF'ye ödemesi gereken borcunun ertelenmesine izin vermeyeceğini belirterek, Atina'nın nefes alma şansını ortadan kaldırdı.

Lagarde, Washington'da yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın borç ödemelerinde ertelemeye gitmenin tavsiye edilebilecek bir karar olmadığını ifade etti. Hiçbir gelişmiş ülkenin IMF'ye olan borcunu ödeme konusunda böyle erteleme yollarına başvurmadığını aktaran Lagarde, Yunanistan konusundaki düşüncelerinin aynı olmasını dilediğini söyledi.

Konuya yakın 3 kanyağa göre Yunan yetkililer bu ay kreditörlere nakit sıkıntısı yaşayabileceklerini ve IMF'ye ödemeyi kaçırabileceklerini söylemişlerdi. Yunanistan ödemeyi gerçekleştirdi ve bu da müzakerelerin sürdüğü şeklinde yorumlandı.

Yunanistan'ın önümüzdeki ay IMF'ye 1 milyar dolar ödeme yapması gerekiyor. Bu ödemenin kaçırılması Yunanistan'ı Zimbabve, Somali ve Sudan gibi ülkelerin yer aldığı bir gruba sokacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Nisan 2015 Cuma, 14:46 Misafir demekki erkeklik yaparak borç ödenmiyormuş, seçim zamanıda halka boş vaadler vererek seçimi kazanmakta yetmiyormuş.
Kapat