Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 17 Nisan Cuma

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'da.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan'daki resmi ziyaretinin ikinci gününde temaslarını Şimkent ve Türkistan şehirlerinde sürdürecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Türkistan'da Hoca Ahmet Yesevi Türbesi'ni, Diyanet İşleri Başkanlığınca yaptırılan Hoca Ahmet Yesevi Camisi'ni ve Ahmet Yesevi Üniversitesi'ni ziyaret edecek.

- Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde kendisine tevdi edilen fahri doktora unvan törenine katılacak Erdoğan, daha sonra Ahıska Türkleri'nin temsilcilerini kabul edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nazarbayev'in ev sahipliğinde gerçekleşecek resmi akşam yemeğinin ardından Türkiye'ye hareket edecek.

(Kazakistan)

2- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis Tören Salonu'nda, ulusal yayın yapan basın-yayın kuruluşlarının temsilcileri ve parlamento muhabirleriyle kahvaltılı toplantı yapacak. Toplantıda ayrıca "İstiklal Mahkemeleri" kitaplarının tanıtımı da yapılacak.

(TBMM/10.00)

3- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde, Yeni Yargı Reformu Stratejisi Tanıtım Toplantısı'na katılacak.

- İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek AK Parti İstanbul Milletvekili Adayları Tanıtım Toplantısı'na iştirak edecek Davutoğlu, Ankara'da 24. Dönem Milletvekilleri ve eşleriyle JW Marriott Otel'de akşam yemeğinde biraraya gelecek.

(Ankara/10.30/20.00/İstanbul/14.30)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1 - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, köşe yazarlarıyla kahvaltıda buluşacak, devam eden projeler hakkında bilgi verecek, Türk Eğitim Vakfı-Hayri Tokaman Sağlık Meslek Lisesi'nin açılışına katılacak.

(Bursa/09.30-12.00)

2- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Hollanda'da.

- Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği'nde Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle görüşecek Kurtulmuş, Hollanda Türk İşadamları Derneği'nin programına katılacak. Kurtulmuş daha sonra AK Parti Hollanda seçim koordinasyon merkezinin Amsterdam'da düzenleyeceği programda vatandaşlarla bir araya gelecek.

(Amsterdam)

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G20 aile fotoğrafına katılacak ve "G20 Dönem Başkanı" sıfatıyla, Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'na ilişkin basın toplantısı düzenleyecek. Babacan, "Küresel bir Yönetim Mekanizmasına Doğru" konulu B20 (Business 20) konferansında konuşacak.

(Washington)

4- AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Haliç Kongre Merkezi'ndeki AK Parti İstanbul milletvekili adayları tanıtım toplantısına katılacak.

(İstanbul/14.00)

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Azerbaycan Çalışma ve Halkın Sosyal Koruması Bakanı Selim Müslümov ile makamında görüşecek. İki bakan, Türkiye-Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ortak Daimi Komisyonu 8. Toplantısı'na başkanlık edecek.

(Ankara/10.30/11.30)

6- Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Çırağan Sarayı'nda "Takasbank Tapu Lansman ve Protokol İmza Töreni"ne katılacak.

(İstanbul/14.00)

7- Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Görele'de gençlik merkezinin temel atma töreni ile bölge trafik binasının açılışına, Tirebolu'da Şişmanoğlu Camisi ve uygulama oteli açılışına, Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi yurt binasının temel atma törenine katılacak.

(Giresun/11.00-17.00)

8- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Intercontinental Otel'de düzenlenen 2. Eğitim Zirvesi'ne katılacak.

(İstanbul/09.00)

9- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Romanya Çevre Orman ve Su İşleri Bakanı Graticla Leocadia Gaurilescu ile bir araya gelecek.

(Ankara/11.00)

10- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, partisinin Düzköy, Çarşıbaşı, Tosya, Vakfıkebir, Şalpazarı ve Beşikdüzü ilçe teşkilatlarını ziyaret edecek.

(Trabzon/11.00-20.00)

11- CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, parti genel merkezinde seçime ilişkin basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/11.30)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Suriye'deki iç savaş ve bölgedeki yansımaları takip ediliyor.

(Şam/Halep)

2- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun DAEŞ hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Erbil/Bağdat)

3- Suudi Arabistan öncülüğünde, Yemen'de Husi Ensarullah hareketine karşı başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonuna ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Sana)

EKONOMİ

1- TÜİK, Şubat ayına ilişkin motorlu kara taşıtları ile geçen yılın doğum istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

GÜNCEL

1- Soma'da 301 kişinin öldüğü maden kazasına ilişkin davanın görülmesine Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

(Manisa/10.00)

AA

Kapat