Advertisement

(16:52'de güncellendi)

Euro dolar karşısında, Yunanistan'ın temerrüdü önleyecek kapsamlı bir anlaşma sağlayamayabileceği yönündeki endişeler nedeniyle 3 günde ilk kez değer kaybı yaşadı.

Euro 16 önemli para biriminin çoğu karşısında geriledi. Bu durumda Euro Bölgesi maliye bakanlarının Cuma günü kurtarma koşullarının sağlanmaması halinde Yunanistan'a yardım yapılmayacağını belirtmelerinin umutları azaltmasının etkili olduğu belirtiliyor. Euro bu yıl 10 gelişmiş ülke para birimi arasında en kötü performans gösteren oldu. Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımları bu düşüşte etkili oldu.

Frankfurt'ta bulunan Commerzbank Stratejisti Lutz Karpowitz "Haberlere bakacak olursak Yunanistan'ın gerçekten nakit sıkıntısına çok yaklaştığı ortaya çıkıyor. Piyasadakiler hali hazırda daha endişeli gözüküyor. Bu da euro üstünde baskıya neden oluyor" dedi.

Euro dolar karşısında yüzde 0.3 değer kaybederek, New York saati ile 08:56'da 1.0836 oldu. Euro yen karşısında yatay seyrederek, 129.35 seviyesine geldi. Yen dolar karşısında yüzde 0.3 düşüşle 119.36'ya geldi.

(16:52'de güncellendi)