Advertisement

Teknoloji devi Apple'ın ikinci çeyrekteki karı yüzde 33 artışla beklentileri aştı. Bu artışta iPhone talebinin güçlü olması ve Çin'deki satışların artışı etkili oldu. Şirketin sermaye getiri programı da 70 milyar dolar artış gösterdi

San Francisco merkezli şirketten yapılan açıklamada Mart'ta sona eren çeyrekte net karın 13.6 milyar dolar veya hisse başına 2.33 dolar olduğu duyuruldu. Şirketin gelirleri ise yüzde 27 artışla 58 milyar dolara çıktı. Çin'deki IPhone satışları ilk kez ABD'yi geride bıraktı.

Büyük ekranlı iPhone 6 ve iPhone 6 plus ürünlerine gelen yüksek talep Apple'ı 2012'deki rekordan bu yana en yüksek yıllık kara yaklaştırıyor. Şirkete göre içinde bulunduğumuz çeyrekteki satış rakamları da analist tahminlerinin üstünde gerçekleşecek. Bu da iPhone talebinin süreceğini ve Apple Watch'a ilişkin iyimserlik olduğunu gösteriyor. 

JMP Securities Analisti Alex Gauna ''Bu Mart'taki sağlam rakamlarla birlikte geliyor. Böylece bu gidişatın kalıcı olduğunu söyleyebileceğiz. Bundan böyle daha az şüphe olacak ve Çin'deki durumun da iyi olduğu kanıtlanıyor'' diye konuştu.

Apple aynı çeyrekte 61.2 milyon iPhone, 12.6 milyon iPad, 4.6 milyon Mac satıldığını açıkladı. Buna göre Apple iPhone satışlarından 40.2 milyar dolar gelir sağladı.

Bloomberg'ün derlediği verilere göre analistlerin tahmin medyanı hisse başına 2.16 dolar ve 56 milyar dolarlık kar olmuştu.