Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin parasal genişleme stratejisi Doğu Avrupa ülkelerinin rekabet gücünü artırıyor. Polonya, Macaristan ve Romanya, parasal genişlemeyle birlikte ihracatını artırmaya başladı. Bu ülkelerin para birimleri Euro'ya göre yükselse de ülkelerin Avrupa arz zincirindeki konumu rekabet güçlerini artırıyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin parasal genişleme stratejisi Avrupa Birliği'ne üye olan ancak Euro Bölgesinde yer almayan Doğu Avrupa ülkelerinin de kazanmasına yol açtı.

Parasal genişlemenin başladığı andan bugüne Euro, Dolar karşısında yüzde 10 değer kaybederken, bu durum Polonya, Macaristan, Romanya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerin ihracat rekabetliliğini artırdı. Bu ülkelerin para birimi Euro'ya karşı ciddi oranlarda değer kazansa da Draghi'nin 1.1 trilyon euroluk parasal genişlemesi euro bölgesinden Doğu Avrupa'ya olan talebi arttırdı.

Ing ve Citigroup ekonomistlerine göre bu 4 ülke Euro Bölgesi arz zinciri içinde önemli bir yer tutuyor. Polonya ihracatının yüzde 54, Macaristan'ın yüzde 60'ı ve Çek Cumhuriyeti'nin yüzde 64'ü Euro Bölgesine yapılıyor. Bu oranlarla birlikte Euro Bölgesinin rekabet gücünün artmasının aynen bu ülkelere yansıdığına dikkat çekiliyor.