Advertisement

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) yerel hükümet borçlarını temizlemek adına bilanço tablosunu kullanmak için yeterince imkânı bulunuyor. Yerel hükümetlerin borçları, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine risk oluşturuyor.

PBOC’un bilanço tablosu geçtiğimiz iki yılda yüzde 16 büyüme gösterdi. Parasal genişlemeye gitmeleri ile birlikte Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) bilanço tablosu aynı sürede yüzde 96, Fed’in bilanço tablosu ise yüzde 44 yükseldi. Çin’in yerel hükümet finansman araçları yoluyla olan borçlanma maliyetleri ülke tahvillerinin yaklaşık iki katına denk geliyor. Bu tip tahvil ihraçlarının ilk çeyrekte yüzde 53 gerilemesi ile birlikte devlet bankalarına 6 yılın en yavaş hızında büyüme gösteren ekonomiye destek sağlama görevi yüklenmiş oldu. PBOC’un tahvilleri destekleyeceğine yönelik spekülasyon, para piyasa oranlarında 21 ayın en büyük düşüşünü beraberinde getirdi.

Yerel otoriteler, yüksek maliyetli kurumsal tahvillerini daha ucuz ve şeffaf borçlanmaya dönüştürebilmek için bu yıl direkt olarak 1.7 trilyon yuandan (274 milyar dolar) fazla miktarda tahvil satışı gerçekleştirecekler. Söz konusu miktar 2014’ten 4 kat yüksek seviyede. PBOC Guvernörü Zhou Xiaochuan’ın Kasım’dan bu yana gerçekleştirdiği iki faiz artırımı şimdiye kadar hisse senedi piyasasındaki ralliyi alevlendirerek parayı ilk temerrütlerle karşı karşıya gelen tahvil piyasasından uzaklaştırdı.

Çin’in en büyük ikinci sigortacılık şirketi olan Ping An Securities Co. sabit gelir araştırma müdürü Shi Lei, “Yerel yönetimlerin teklif ettiği kupon oranları aşırı düşüş gelirse ticari bankaların yerel yönetimlerin tahvillerini satın almak istememesi ihtimal dahilinde. Tahvil swapı boyutu artarsa, bankalar maliyeti karşılamayacaktır. Bu da PBOC müdahalesini getirebilir” dedi.