Advertisement

İsveç Merkez Bankası, enflasyonu artırmak için ilave olağandışı tedbirler alırken, politika faizini beklenmedik bir şekilde değiştirmedi. 

Repo faizi, bu yıl iki kez indirilmesinin ardından, eksi yüzde 0.25'te sabit tutuldu. Bu kararın yanında, politika yapıcılar, 40 milyar kron (4.7 milyar dolar) ila 50 milyar kron arası daha ülke tahvili alımı yapacağını kaydetti. Banka, bu alımları, Şubat ayından bu yana duyurusunu yaptığı 40 milyar kronluk tahvil alımına ek olarak gerçekleştirecek.

İsveç'in merkez bankası Riksbank, karar sonrası yaptığı açıklamada, "Bu tedbirlerin alınması ve daha fazlası için hazır olunması, Riksbank'ın fiyat istikrarı ve ücret formasyonu için nominal çıpa olarak belirlediği enflasyon hedefinin rolünü korumakta olduğunun altını çiziyor" dedi ve repo faizi patikasının "önemli ölçüde" düşürüldüğünü kaydetti.

Politika yapıcılar, ekonomiyi dezenflasyon sarmalından çıkarmak için tam kriz modunda. Riksbank bu konunda tek başına değil. Yaklaşık 30 merkez bankası, parasal genişleme programı açıklayan Avrupa Merkez Bankası öncülüğünde, yavaşlayan fiyat artışları ile mücadele için para politikalarını gevşetti.