Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Yunanistan'ın kreditörlerle yürütülen görüşmelerde ilerleme sağlanamaması ile birlikte fonlara girişin daha zor hale gelebileceğini işaret ederek, Yunan bankalarına sağladığı acil likidite miktarını artırdı.

Konuyla ilgili bilgiye sahip kaynaklara göre, Yönetim Konseyi, Çarşamba günü telekonferans görüşmesi ile, Acil Likidite Yardımı (ELA) tavanını 1.4 milyar euro artırarak 76.9 milyar euroya çıkardı. Bu tutar geçen hafta 1.5 milyar euro artırılmıştı. AMB sözcüsü konu hakkında yorum yapmadı.

Yunanistan ile kreditörleri arasında yürütülen görüşmelerde yakın zamanda bir anlaşma görülmemesi ile birlikte, AMB, siyasi görüşmeler sekteye uğraması durumunda riskleri azaltmak için , ELA fonlamasını dizginlemeye yönelik tedbirler konusunda çalışıyor. AMB uzmanları, bankaların borçlanmaları sırasında teminat olarak gösterdikleri menkul kıymetler üzerinde uygulanan iskontoları artırma teklifinde bulundu ve Yönetim konseyi bu konuyu 6 Mayıs'taki toplantıda görüşecek.

Mevduat çıkışlarını dengelemek için, ELA, Yunanistan Merkez Bankası tarafından, riski üstlenerek ve AMB'nin kabul ettiğinden daha düşük kaliteli teminat karşılığı sağlanıyor.

Ay sonunda emekli maaşı ve kamu maaş ödemeleri yaklaştıkça, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras için zaman daralıyor ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Mayıs ayının ilk yarısında yaklaşık 1 milyar euroluk ödeme yapılmasını bekliyor. Euro Bölgesi maliye bakanlarının 24 Nisan'da Riga'da düzenlenen toplantıda anlaşmaya varamamalarının ardından, Tsipras, kreditörler seçim kampanyasında kemer sıkma paketini sonlandırma üzerine kurduğu kampanya ile uyuşmayan bir anlaşma olması durumunda, bunu halkoyuna sunabileceği sinyalini verdi.