Advertisement

ABD için yoğun bir gün, panikleyen bir tahvil piyasası, Varoufakis’e yapılan saldırı, AMB’den gelen iyi haber. İşte bugünün en önemli 5 gündem maddesi.

Euro Bölgesi’nde özel sektöre verilen krediler yükseldi

Euro Bölgesi’nde özel sektöre verilen krediler üç yıldan bu yana ilk kez yükseliş gösterdi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) kredilerin Şubat ayında yüzde 0.1 daralmasının ardından Mart ayında bir yıl önceye göre yüzde 0.1 arttığını açıkladı. Euro Bölgesi tahvillerinde satış dalgası sürüyor.

Avrupa’da tahvil faizleri yükseliyor

Tahviller, belki kredi verisinin iyileşme göstermesinden, belki Almanya ve İtalya’nın bugün toplam 12.25 milyar dolarlık tahvil ihalesi gerçekleştirmesinden veya belki de DoubleLine Capital’den Jeffrey Gundlach’ın Almanya tahvillerini satmayı değerlendirdiğini söylemesinden etkileniyor olabilir. Nedeni ne olursa olsun tahvil faizleri Avrupa genelinde yükseliyor.

Varoufakis saldırıya uğradı

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis için zor bir hafta olduğu söylenebilir. Önce kurtarma kredileri müzakerelerinden çekildi. Ardından Salı akşamı saldırıya uğradı. Varoufakis’in yaptığı açıklamaya göre eşi ve kendisi Atina merkezinde akşam yemeği yedikleri sırada bir grup tarafından saldırıya uğradı. Kimse zarar görmedi.  

ABD büyümesi düşük gelebilir

ABD’de büyümenin önceki çeyrek döneme göre yarı hızda genişleme göstermesi bekleniyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistler 2015’in ilk çeyrek dönemi için büyümenin yüzde 1 olacağı tahmininde bulunuyor. 2014’ün son çeyreğinde büyüme oranı yüzde 2.2 seviyesindeydi.

Fed kararı

Bugün açıklanacak Fed kararları muhtemelen yılın en az beklenilenleri olacak. Politikada değişiklik yapılması beklenmiyor. Yeni bir tahmin açıklanmayacak ve basın toplantısı yapılmayacak. Yatırımcılar açıklamanın her kelimesini dikkatle incelemek zorunda kalacaklar.