Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed yetkilileri, ekonominin kısmen geçici faktörlerden dolayı yavaşladığını söylediler. ABD ekonomisindeki ani yavaşlama faizlerin Haziran'da artırılmayacağı yönündeki görüşleri güçlendirmişti.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nden (FOMC) Çarşamba günü yapılan açıklamada "Ekonomik büyüme kış aylarında yavaşlayarak, kısmen geçici faktörleri yansıttı. İstihdam artış hızı yavaşladı ve işgücü kaynaklarının eksik kullanımı fazla değişiklik göstermedi" ifadeleri yer aldı.

FOMC yetkilileri, bu yıl 2006'dan bu yana ilk kez bu yıl faiz artırmayı beklediklerini ifade ederken, bu kararın veriye göre belirleneceğini söylediler. Bugün açıklanan veriye göre ABD ekonomisinde büyüme ilk çeyrekte neredeyse durdu.

Açıklamada "Üretim ve işsizlik büyümesi ilk çeyrekte yavaşlasa da, komite doğru politikalarla ekonomik faaliyetin ılımlı bir düzeyde büyümesini beklemeye devam ediyor" denildi.

Fed istihdam piyasasındaki iyileşmenin arttığının görülmesi ve enflasyonun yüzde 2'lik hedefe doğru yükseleceğine güvenebildikleri takdirde faiz artışı yapacağı taahüdünü yineledi. Fed'in açıklamasına muhalefet eden üye olmazken, enflasyonun yakın vadede bu düşük seviyelerde kalacağı ve komite enflasyonun orta vadede yüzde 2'ye ulaşacağı beklentileri dile getirildi.

Fed Mart ayında faiz artışı öncesinde sabırlı olacağı yönündeki taahhüdü kullanmamış, ancak yıl sonu faiz tahminlerini indirerek, piyasaları rahatlatmıştı. Piyasalar ABD'den gelen ve başta tüm beklentilerin altında kalan Mart ayı istihdam verisinin olduğu zayıf verileri ve Fed'in bu hamlesini faizlerin büyük olasılıkla Eylül veya daha sonraki bir toplantıda artırılabileceği şeklinde yorumlamıştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Nisan 2015 Çarşamba, 21:56 Misafir haydi topla doları ozaman :)
29 Nisan 2015 Çarşamba, 21:51 Misafir yani ? piyasaların tepkisi ne olacak bu açıklamaya ? anlayan bize de anlatabilir mi ?