Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 30 Nisan Perşembe

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Konferans Salonu'nda düzenlenen Türkiye'de Hükümet Sistemi Tartışmaları ve Başkanlık Modeli Sempozyumu'na katılacak.

 - Erdoğan, ATO Congresium'da Ankara otobüs ve minibüsçü esnafı ile bir araya gelecek.

 - Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Rusya Federasyonu Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile görüşecek Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ayrı ayrı kabul edecek.

 (Ankara/11.00/13.00/17.00/15.45/18.30)

 2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kamu Denetçiliği Kurumu İstanbul İrtibat Bürosunun resmi açılış resepsiyonuna katılacak.

 (İstanbul/13.00)

 3- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Karayolları işçileriyle bir araya gelecek, partisinin Niğde ile Aksaray mitinglerinde vatandaşlara seslenecek, valilikleri ziyaret edecek.

 (Ankara/10.30/Niğde/14.00/15.00/Aksaray/17.00/16.30)

 4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Anıtpark Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitinglerde halka hitap edecek.

 (Afyonkarahisar/14.00/Uşak/17.00)

 YASAMA YÜRÜTME SİYASET

 1- KKTC'de cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı ant içecek.

 - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın ant içme törenine katılacak, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu görüşecek, Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bir araya gelecek.

 - Arınç, daha sonra devir teslim törenine katılacak ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edikten sonra basın toplantısı düzenleyecek.

 (Lefkoşa/16.00/15.30/17.00/18.30/20.30)

 2- Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, RTÜK'ün 21. kuruluş yıl dönümü toplantısına katılacak.

 (Ankara/15.00)

 3- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ÖNDER Vakfının düzenlediği İmam Hatip Okulları Kutlu Doğum Programı'na katılacak. Programda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop da yer alacak.

 (İstanbul/14.00)

 4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, ALO 183 Şiddet Çağrı Hattı'nın açılışını gerçekleştirecek, ziyaret ve incelemelerde bulunacak.

 (Sakarya/11.00-20.00)

 5- AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, KADEM tarafından düzenlenen "AB-Türkiye Siyasette Kadın Sivil Ağı" Projesi kapsamında gerçekleştirilecek "Kadın ve Siyaset Sempozyumu", Uluslararası Yatırım Zirvesi kapanış oturumu ile Bayrampaşa Belediyesi tarafından düzenlenen "Altın Yılı" etkinliğine katılacak.

 (İstanbul/10.00/16.30/19.30)

 6 - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersek'te, Dışişleri Bakanı İgor Tsrnadak ile görüşecek, iki Bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

 - Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Mladen İvaniç ve Boşnak üye Bakir İzzetbegoviç tarafından kabul edilecek Çavuşoğlu, Milletler Meclisi Başkanı Barışa Çolak, Temsilciler Meclisi Başkanı Şefik Caferoviç ve Başbakan Denis Zvizdiç ile bir araya gelecek.

 - Mevlüt Çavuşoğlu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından yaptırılan çocuk parkının açılışına katılacak, merhum Aliya İzzetbegoviç'in kabrini ziyaret edecek.

 (Saraybosna)

 7- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk-Tatar İş Forumu'na katılacak.

 (Ankara/09.00)

 8- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bilkent Üniversitesi Aysel Sabuncu Beyin Araştırmaları Merkezi'nin temel atma töreninde yer alacak.

 (Ankara/14.00)

 9 - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, partisinin Alaçam ile Bafra seçim koordinasyon merkezlerinin açılışına katılacak.

 (Samsun/11.00/14.30)

 10- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Tarıma Değer Katanlar Ödüllendiriliyor Yarışması"nın ödül töreninde yer alacak.

 (Ankara/14.00)

 11- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Niğde Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde Konya Ovası Projesi (KOP) Eylem Planı'nın tanıtım toplantısında bulunacak.

 (Niğde/10.30)

 12- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Uygarlıklar Kenti Batman" kitapçığının tanıtım programına katılacak, fotoğraf sergisini gezecek.

 (Ankara/16.00)

 13 - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanı Hakubun Shimomura ile Sur Balık Restaurant' ta eğitime ilişkin ortak basın toplantısı yapacak.

 (Ankara/14.15)

 14- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir milletvekili adaylarıyla kahvaltı yapacak, İZTO'yu ziyaret edecek.

 (İzmir/09.00-18.30)

 15-Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesinin atık çamuru enerjiye dönüştürecek çamur yakma tesisinin temel atma töreni ile Osmangazi ilçesinde Erzurum Kültür Tanıtım Günleri'nin açılışına katılacak, Osmangazi ilçesinde sağlık çalışanlarıyla bir araya gelecek ve Kapalı Çarşı esnafını ziyaret edecek.

 (Bursa/12.30/Osmangazi14.00/16.00/17.30)

 16- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sultanbeyli'de halkla buluşacak, Şişli'de Serbest Muhasebeci ve Yeminli Mali Müşavirler Odasına ziyarette bulunacak.

 (İstanbul/13.30/16.00)

 17- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, "Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa" konulu konferansa katılacak.

 (İstanbul/19.00)

 17- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Ak Parti Trabzon il Başkanlığının düzenlenen bazı programlara katılacak.

 (Trabzon/09.30)

 DÜNYA-DİPLOMASİ

 1- Suriye'deki iç savaş ve bölgedeki yansımaları takip ediliyor.

 (Şam/Halep)

 2- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun DAEŞ hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler izleniyor.

 (Erbil/Bağdat)

 3- Yemen'deki çatışmalar ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Husi Ensarullah hareketine yönelik saldırılarına ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

 (Sana)

 4- Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 10 sanığın "casusluk" suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması görülecek.

 (Kahire)

 EKONOMİ

 1- Merkez Bankası yılın ikinci enflasyon raporunu açıklayacak ve Başkan Erdem Başçı toplantıda bir sunum yapacak.

 (İstanbul/10.30)

 2 - Merkez Bankası, Nisan ayı Para Politikası Kurulu Toplantı özetini yayımlayacak, haftalık para ve banka istatistiklerini açıklayacak.

 (Ankara/14.00/14.30)

 3- TÜİK, Mart ayı dış ticaret ile bu yılın ilk çeyreğine ilişkin turizm istatistiklerini açıklayacak.

 (Ankara/10.00)

 
AA