Advertisement

Fed belirsizliğinin dolar rallisini test etmesi ile dolarda yükseliş bekleyenlerin sıkıntıları yeni başlamış görünüyor.

Dolar, Çarşamba günü düşüşü 6. güne taşıyarak Ağustos 2013’ten bu yana en uzun süreli kaybı kaydetti. Fed politika yapıcıları, büyümenin yavaşlaması ile faiz oranlarını artırmada bir aceleleri olmadığı işareti verdiler. Dolar Haziran’dan bu yana ilk aylık kaybı gösteriyor.

Dolardaki düşüş, dolarda yükseliş bekleyen spekülatörleri şaşırtarak yatırımcıların 5.3 trilyonluk Döviz piyasasının yönünü sorgulamalarına yol açtı. Faizleri normalleştirmeyi amaçlayan Fed ile dünya genelinde bu yıl borçlanma maliyetlerini düşüren 20’den fazla merkez bankası arasındaki farklılık, dolarda yükseliş beklentisi ile pozisyon almayı kesin hale getirmişti.

New Jersey’deki Prudential Financial Inc. baş yatırım straejisti Robert Tipp, “Düzeltme uzun bir süre sürebilir. Güvende büyük bir dalgalanma olduğunu gördük” dedi. Tipp bu yıl başında ABD faizlerinin artması olasılığının doları destekleyeceğini söylemişti.

Spekülatif yatırımcılar, dolarda yükseliş beklentisi ile açtıkları uzun pozisyonlar geçtiğimiz hafta 324,940 ile 6 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Dolar euro karşısında, Çarşamba günü açıklanan ABD büyüme verisinin ardından kayıpları genişletti. ABD ekonomisi ilk çeyrekte analist beklentilerinin çok altında bir büyüme kaydetti. Dolar euro karşısımda bu ay yüzde 3.5 değer kaybederek 1.1111 dolar oldu ve 31 Mart’ta sona eren 9 aylık dönemde gösterdiği yüzde 2.8’lik ralliyi sonlandırdı. Dolar yen karşısında iki aylık yükselişi sonlandırarak Nisan ayında yüzde 1.1 düşüş gösterdi. Dolar yen karşısında Perşembe günü Tokyo saati ile 12:23’te 118.83 yenden işlem gördü.

Doların euro, yen ve sterlin dahil olmak üzere 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, Nisan ayında yüzde 2.9 gerileyerek 1,165.46 puana indi. Endeksteki söz konusu düşüş Ekim 2011’den bu yana en büyük aylık kayıp olarak kaydedilebilir. Endeks Haziran ayından bu yana yüzde 16 ralli yaptı.