Advertisement

Petrol, ABD’de arz fazlasının rekor seviyeye çıkmasına destek veren kaya petrolü patlamasının sona erdiği spekülasyonları ile Mayıs 2009’dan bu yana en büyük aylık yükselişi kaydetmeye ilerliyor.

Petrol vadelileri Nisan ayında yüzde 23 yükseliş gösterdi. Vadeliler, New York’ta yatay bir seyir izliyor. WTI petrol kontratlarının teslimat noktası olan Cushing, Oklahoma’daki stoklar Kasım ayından bu yana ilk kez daralma gösterdi. Energy Information Administration’ın (EIA) Çarşamba günü açıkladığı verilere göre üretim 6 haftanın en düşük seviyesine yakın seyretti.  EIA, 13 Nisan’da açıkladığı tahminde kaya petrolü üretiminin Mayıs ayında gerileceğini belirtmişti.

Petrol, ABD’deki sondaj şirketlerinin hizmet veren sondaj kulesi sayısını Ekim 2010’dan bu yana en düşük seviyeye indirmesi ile birlikte Mart ayındaki 6 yılın en düşük seviyesinden toparlanmayı sürdürüyor.  Bu durum, arz fazlasının hafifleyeceğine işaret ediyor. Öte yandan petroldeki ralli, ABD petrol stoklarının 85 yılın en yüksek seviyesinde olması ile birlikte duraksayabilir.

Sydney’deki Ayers Alliance Securities baş yatırım stratejisti Jonathan Barratt, “Bu arza odaklı bir güven. Sondaj kulesi sayısının düştüğünü ve üretimin yavaşladığını gördüğünüzde piyasanın gittiği yer konusunda değişim gerçekleşiyor” dedi.

Haziran vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı Nymex elektronik işlemlerde 6 sent gerileyerek Singapur saati ile 13:14’te varil başına 58.52 dolardan işlem gördü. Kontrat, Çarşamba günü 1.52 dolar düşerek 58.58 dolar ile 11 Aralık’tan bu yana en yüksek kapanışı yaptı. Tüm kontratlarda işlem hacmi, 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 38 altında seyrediyor. Fiyatlar 2015’te yüzde 10 arttı.

Haziran vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 35 sent değer kaybederek varil başına 65.49 dolardan alıcı buldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 6.97 dolar seviyesinde.