Advertisement

(12:30'da güncellendi)

Avrupa tahvilleri düşerken ve euro değer kazanırken, hisse senetleri, petroldeki yükselişin etkisi ile enerji hisselerine gelen alımların desteği ile kayıplarını daralttı.

Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 4 baz puan yüjsekerej, Londra saati ile 10:08'de yüzde 0.33 seviyesine çıktı. Euro dolar karşısında yüzde 1.1 değer kazanarak, 1.1249 ile 26 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve Bloomberg Dolar Spot Endeksi Haziran ayından bu yana ilk aylık kaybına hazırlanıyor. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 geriledi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.3 düştü. Yunanistan tahvilleri değer kazanarak diğer Avrupa tahvillerinden pozitif ayrıştı. Petrol New York'ta yüzde 0.8 tırmandı.

Avrupa'da tahviller, Almanya'da tahvil ihalesine gelen talebin azalmasına neden olan Euro Bölgesi enflasyonundaki yükseliş ile birlikte, değer kaybetti ve bunun sonucu, ülke tahvillerinin toplam değeri 61 milyar dolar azaldı. Fed'in dünkü açıklamasında, ABD'de büyümenin "ılımlı bir hızda" sıçrayacağı görüsünü tekrarlaması, ABD merkez bankasının 2006'dan bu yana yapacağı ilk faiz artırımını gelecek yıla kadar geciktirebileceği beklentisini zayıflattı. Japonya Merkez Bankası, Tayland Merkez Bankası'nın dünkü sürpriz faiz indiriminin ardından, bugünkü toplantısında, parasal genişleme programını sabit tutma kararı aldı. Çin'in beş büyük bankası, kredilerdeki bozulma ile birlikte, en az 2004'ten bu yana en zayıf tüm yıl kar büyümesi gösterme riski ile karşı karşıya.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. dinamik varlık tahsisi müdürü Nader Naeimi, "Piyasalar bugün tümüyle, Fed'in faiz artırımına gidebileceği algısıyla yüksek volatilite gösteriyor ve piyasalarda sağlıklı bir periyodik düzeltme var," dedi ve "En güçlü piyasaların en fazla darbe alanlar olduğunu görebilirsiniz ve b yalnızca hisse senetlerinde değil,tahvil ve para birimlerinde de oluyor" şeklinde görüş bildirdi.

(12:30'da güncellendi)